rahim kanseri
Blog

Rahim Kanseri 4. Evre Belirtileri Nelerdir? Rahim Kanseri Öldürür mü?

Rahim kanseri özellikle erken evrelerinde belirti veren bir kanser türüdür. Kanser hücrelerinin metastazına göre kanser evrelere ayrılmaktadır. Kanserin 4. evresinde kanser hücreleri çevre organ ve dokulara metastaz yapar. Bu durum kanserin ilk evrelerine göre daha risklidir ve ağır bir klinik tablo ortaya çıkarır. Sonuç olarak ise belirtiler daha ciddi ve yaygın hale gelir. 4. evre kanser belirtileri şu şekildedir:

 • Kanser, vajinal kanama veya vajinal akıntıya yol açacaktır. Bu kanamalar genel olarak menstrüasyon dönemleri dışında ve menopoz sonrasında ortaya çıkar.
 • Kanser vücudun diğer bölgelerine yayıldığı zaman karın bölgesinde şişme ve ağrı meydana gelebilir.
 • Ağırlık kaybı ve halsizlik hissedilir. 4. evre kanserde, vücut fazlasıyla zayıflar.
 • Sırt ağrısı ilerler. Kanser belirli bir bölgeye yayıldığı zaman sırt ağrısı gibi bölgesel ağrılar ortaya çıkar.

Endometrium kanseri tedavi edilebilecek bir kanser şeklidir. Ancak evre 4’te kanser vücudun diğer bölgelerine yayılabilir ve tedavi seçenekleri daha sınırlı olur. Tedaviye yanıt, hastanın yaşına, sağlık durumuna, kanserin yayılma derecesine ve tedavi seçeneklerine bağlı olarak değişiklik gösterecektir.

İlginizi Çekebilir;

Youtube kanalımızı takip etmek için buraya tıklayın

Rahim Kanseri 4. Evre Belirtileri Nelerdir?

Rahim kanseri 4. evresi, kanserin vücudun diğer bölgelerine yayıldığı en ilerleyen evre olarak kabul edilmektedir. Bu evrede meydana gelen belirtiler, kanserin yayılma derecesine ve etkilediği bölgelere göre değişir. Ancak 4. evre rahim kanserinde belirtiler daha yaygın görülmektedir. 4. Evre kanserin belirtileri şu şekildedir:

 • Vajinal kanama oluşabilir. 4. evredeki rahim kanseri sıklıkla daha yoğun ve düzensiz vajinal kanamalar meydana gelebilir.
 • Karın şişliği ve ağrı oluşabilir. Kanser, karın içinde büyüdüğünde veya çevre dokulara yayılacaktır. Bu durum, kanserin karaciğer veya karın zarı gibi bölgelere yayıldığını göstermektedir.
 • Kanser, idrar yollarına baskı yapabilir ve idrar yapmayı zorlaştırır. Bu, sık idrara çıkma, idrar yaparken ağrı ve idrar kaçırma gibi sorunlara neden olur.
 • Kanser bağırsaklara baskı yapar. Bu durumda kabızlık, ishal veya karın ağrısına neden olabilir.
 • Kanser, vücudu zayıflatır ve bu da halsizlik, iştah kaybı ve kilo kaybına yol açar.
 • Kanser belirli bir bölgeye yayıldığında, sırt ağrısı gibi bölgesel ağrılar da meydana çıkabilir.

Rahim Kanseri Öldürür mü?

Kanser erken teşhis edilerek tedavi edildiği zaman genellikle iyileştirilme ihtimaline sahiptir. Ancak ilerleyen evrelerde tedavi seçenekleri çok daha sınırlı olabilmektedir. Kanser ilerleyen dönemlerde ölümcül riskler doğurabilir. Ağırlıklı olarak 4. evrede diğer organlara yayıldığında iyileşme oranı çok fazla düşmektedir. Erken teşhis ve tedavi edilmesi ölüm riskini yüksek oranda azaltacaktır. Bu sebeple belirtiler ortaya çıktığı zaman en kısa zamanda tedavi süreci başlamalıdır. Doğru bir tedavi planı ve doktor takibi iyileşme şansını arttıracaktır.

rahim kanseri

Rahim Kanserinden Korunmak Mümkün mü?

Endometrium kanseri mutlaka kısa sürede tedavisine başlanması gereken bir hastalıktır. Bu hastalığın risk faktörleri hızlı müdahale edilmezse kısa sürede ilerleme gösterecektir. Ancak yine de hastalık öncesinde alınacak önlemler hastalık riskini en aza indirecektir. Kanser riskini en aza indirmenin yollarından bazıları şu şekildedir:

 • Düzenli doktor kontrollerine gitmek.
 • Obezite, diyabet ve hipertansiyon gibi rahim kanseri riskini artıran faktörlerini kontrol altına almak. Bunun için sağlıklı bir yaşam tarzı benimsemek.
 • Hormon tedavisi kontrolü sağlamak.
 • Sigara ve alkolü sınırlama koymak.
 • Sağlıklı beslenmek ve egzersiz yapmak

Rahim Kanseri Risk Faktörleri Nelerdir?

Rahim kanseri risk faktörleri kendini kısa sürede belli eder. Bu kanser türü genellikle menopoz sonrası dönemde daha sık görülmektedir. Fazla kilo almak da kanser riskini yüksek oranda artırabilir.

Uzun süren östrojen hormonu kullanmak rahim kanseri riskini artırabilir. Diyabet hastalarında ise kanser riski yükselebilir. Aile geçmişinde bulunan rahim veya yumurtalık kanseri de bu riski arttırmaktadır.

Hamilelik veya doğum yapmamış olmak endometrium kanseri riskleri arasında bulunur. Yüksek tansiyon rahim kanseri riskini artırabilir.  Aynı zamanda pelvik radyasyon tedavisi almış kişilerde de risk yüksek oranda artabilir.

Rahim Kanseri Öldürür mü?

Rahim kanseri, erken teşhis ve tedavi edilirse iyileştirilmesi mümkün olan bir tanıdır. Ancak ilerleyen evrelerde teşhis edilir ve tedavi edilmezse ölümcül sonuçlar doğurabilir. Erken teşhis ve etkili tedavi, başarı şansını yüksek oranda arttıracaktır. Bu sebeple belirtiler ortaya çıktığı zaman tıbbi yardım mutlaka gereklidir. Tedavi ile kanser kontrol altına alınır veya iyileşmesi mümkün olur.