mini-laparoskopi-mikro-laparoskopi
Laparoskopik Cerrahi

Daha Az İz Bırakan Laparoskopik Yöntemler Mini Laparoskopi – Mikro Laparoskopi

Teknolojinin gelişmesi ile beraber ameliyat yöntemlerinde de önemli değişiklikler meydana gelmektedir. Bunlardan en önemlilerinden birisi de laparoskopik yöntemdir. Laparoksopik cerrahi yöntemler Mini Laparoskopi ve Mikro Laparoskopi olarak iki grupta değerlendirilebilir.  Genel olarak kapalı ameliyat olarak da bilinen laparoskopik cerrahide ameliyatlar vücuda açılan çok küçük kesilerden gerçekleştiriliyor. Laparoskopik yöntem beraberinde birçok avantajı da getiriyor. Ameliyat küçük kesilerden yapıldığı için iyileşme süreci çok daha kısa. Ayrıca ameliyat sonra vücutta büyük bir ameliyat izi kalmıyor. Operasyonun yaklaşık 0.5 ile 1 cm’lik kesilerden yapılması sayesinde ameliyattan yaklaşık bir sene sonra izler neredeyse fark edilmeyecek hale geliyor.

Laparoskopik Kanser Ameliyatları

Laparoskopik ameliyatlar günümüzde bazı kanser ameliyatlarında da tercih ediliyor. Kasık ya da karın bölgesindeki lenf düğümlerinden biyopsi için laparoskopi uygulanabilmektedir. Görüntüleme yöntemleri ile kanserin yeri belirlendiğinde örneğin pelvisteki tümör laparoskopik kanser ameliyatında dışarı alınabiliyor. Günümüzde özellikle yumurtalık kanseri, rahim kanseri ya da rahim ağzı kanseri gibi jinekolojik kanserlerde laparoskopik kanser ameliyatı sıklıkla tercih ediliyor. Bu sayede hastalar ameliyat sonrasında çok daha konforlu ve kısa bir iyileşme süreci geçiriyor. Ameliyat için açılan kesiler küçük olduğu için ameliyat sonrası komplikasyon oluşma riski, açık ameliyatlara göre oldukça düşük.

mini-laparoskopi-mikro-laparoskopi

Mini Laparoskopi Nedir?

Mini laparoskopi de kullanılan aletler çok daha küçüktür. Bunun sayesinde de operasyon çok daha küçük kesilerden yapılabilmektedir. Mini laparoskopik cerrahi yönteminde kullanılan ekipmanlar 3 ile 5 mm arasında değişiklik göstermektedir. Ancak bu ekipmanlar geleneksel laparoskopi ameliyatlarında kullanılan ekipmanlar kadar yeterlilik sağlar. Kapalı cerrahi yönteminin getirdiği en büyük avantaj ameliyat sonrasında yapılan kesilerin kapatılmasına ihtiyaç duyulmaması. Bu nedenle mini laparoskopi sonrasında ameliyat izi görünmez. Bu yönüyle yöntem aynı zamanda izsiz laparoskopi adıyla da biliniyor. Özellikle ameliyat sonrası iyileşme süresinin zor geçtiği durumlarda mini laparoskopik cerrahi hastalara önemli yarar sağlar.

Mini Laparoskopi Hangi Hastalara Uygulanabilir?

Bu ameliyat için tüm hastalar uygun değildir. Bunun için ilk olarak hastanın genel sağlık durumu göz önünde bulundurulur. Kalp rahatsızlığı gibi bazı rahatsızlıklar mini laparoskopi ameliyatına engel teşkil edebilmektedir. Henüz kanserin ilk evrelerde olduğu ve ilerlemediği hastalar laparoskopik ameliyatlar için uygundur. Bu hastalarda histerektomi gibi rahmin alınması ya da miyomektomi gibi miyomların çıkarılması işlemi mini laparoskopik olarak gerçekleştirilebilmektedir.

Mini Laporaskopik Cerrahi Avantajları

  • Mini laparoskopik cerrahinin en büyük avantajı geleneksel ameliyatlarda olduğu gibi büyük kesiler yerine küçük kesilerle yapılabilmesidir. Bu sayede ameliyat sonrasında kesi alanlarında enfeksiyon gibi komplikasyon görülme riski minimuma inmektedir.
  • Operasyon tüm işlem vücuda açılan yaklaşık 3 mm uzunluğundaki 3 – 4 adet kesiden yapılmaktadır. Bu nedenle hastaların iyileşme süreci rahat ve daha kısa olmaktadır.
  • Geleneksel yöntemlere göre hastalar çok daha kısa sürede normal hayata ve iş hayatına geri dönüş sağlayabilmektedir. Ayrıca hastaların ameliyat sonrasında hastanede kalma süresi de oldukça kısadır.

Mikro Laparoskopi Nedir?

Mikro laparoskopi, laparoskopi ameliyatlarındaki son gelişmelerden bir tanesidir. Minimal invaziv yöntem ile hastanın vücudunda çok büyük kesiler açılmadan operasyon yapılabilmektedir. Geleneksel laparoskopi ameliyatlarında 10 – 12mm boyutunda kesiler açılması gerekebilirken mikro ameliyatlarında kesi uzunluğu 3 mm’i geçmemektedir. Bu sayede ameliyat izi neredeyse görülmeyecek türdedir. Bu operasyonda trokalar yerine kullanılan ekipman direkt olarak karın duvarından içeri girer.

Mikro Laparoskopi Kimlere Uygulanabilir?

Mikro laparoskopi ameliyatı, laparoskopi ameliyatına uygun olan tüm hastalara gerçekleştirilebilmektedir. Birden fazla kronik rahatsızlığı olan ya da ciddi kalp rahatsızlığı olan kişilerde laparoskopik ameliyat gerçekleştirilmemektedir. Günümüzde genital kanser tedavilerinde yapılan işlemlerde sıkça mikro kapalı yöntem kullanılmaktadır. Bu nedenle aynı zamanda kapalı kanser ameliyatı olarak da bilinmektedir.

Mikro Laparoskopik Cerrahi Avantajları

Mikro laparoskopik cerrahide ameliyat için son derece küçük kesiler gerekmektedir. Bu nedenle ameliyat sonrası yara izi neredeyse görünmeyecek kadar küçüktür ve zaman içerisinde dışarıdan bakıldığında fark edilemeyecek hale gelir. Mikro yöntem cerrahide ameliyat sonrasında ağrı ya da kesilerde rahatsızlık hissi geleneksel laparoskopik ameliyata göre çok daha az olmaktadır. Mikro kapalı cerrahi ile hastalar ameliyattan sonra çok daha kısa süre hastanede kalmaktadır. Kısa sürede evde iyileşmeye dönemine geçen hastalar genel olarak çok daha kısa zamanda gündelik hayatlarına kaldıkları yerden devam edebilirler.

Laparokospik (Kapalı) cerrahi hakkında daha fazla bilgi almak için Youtube kanalımızı ziyaret edebilirsiniz.

Prof. Dr. Çağatay Taşkıran'ın Laparoskopi alanında katıldığı Kongre, Toplantı ve Seminerler...

ENYGO Basic Laparoscopic Skills Course

Esgo.org‘taki tüm kongre ve toplantılarımı görmek için aşağıda bulunan butona tıklayınız.