anormal-smear
KADIN KANSERLERİ

Anormal Smear – HPV – Kolposkopi

Pap smear testi kadınlarda rahim ağzı kanserini ya da kanserleşebilecek hücreleri teşhis etmeye yarayan bir test türüdür. Anormal smear sonucu hakkında detaylı bilgiyi sayfanın devamında bulabilirsiniz. Smear testi ile rahim ağzı kanseri erken evrede fark edilebilmektedir. Adetin son gününden 10 – 20 gün sonra gerçekleştirilen test oldukça basittir ve herhangi bir ağrıya neden olmaz. Test rahim ağzı bölgesinden hücre alınması ile gerçekleştirilir.

Anormal Smear Nedir?

Anormal smear, sonucu alınan örneklere yapılan değerlendirmede anormal hücrelere rastlandığı anlamına gelmektedir. Ancak bu direkt kanser olarak yorumlanamaz. Bölgede meydana gelen enfeksiyon da smear testi sonucunun anormal çıkmasına neden olabilmektedir. Bu noktada rahim ağzının daha detaylı değerlendirilmesi gerekir. Kolposkopi ya da biyopsi işlemi ile rahim ağzı kanseri olup olmadığı kontrol edilir. Smear testinin sonucunun anormal olması oldukça yaygındır. Günümüzde sonucu anormal gelen smear testlerinin çok azında kanser belirlenmektedir

anormal-smear

Anormal Smear Sonucu Nasıl Yorumlanır?

Anormal smear sonucu rahim ağzından alınan hücre örneklerinde, orada olmaması gereken hücrelerin fark edilmesi durumunda çıkar. Bu sonuç doğrultusunda rahim ağzında HPV’de görülebilmektedir. Ancak smear testinin sonucu kesin olarak rahim ağzı kanseri olduğunu göstermez. Birçok kişide HPV virüsü görülmektedir. 100’den fazla türü olan bu virüsün çok azı rahim ağzı kanserine neden olmaktadır.

HPV Nedir? HPV Testi Nasıl Yapılır?

Kısaca HPV olan human papilloma virüs, cinsel yolla bulaşan enfeksiyonlardan bir tanesidir. Bazı HPV virüsü türleri ciltte ya da mukus tabakasında kitlelerin oluşumuna neden olur. Bazı türleri ise kansere neden olmaktadır. HPV kaynaklı kanser genellikle rahim ağzı bölgesinde görülür. Ancak anüs, penis, vajina, vulva ya da boğazın arka tarafında da HPV enfeksiyonuna bağlı kanserleşme görülebilmektedir. Rahim ağzından sürüntü ile alınan hücrelere HPV testi yapılmaktadır.

HPV Belirtileri Neledir?

Çoğu durumda HPV enfeksiyonu daha siğillere neden olmadan bağışıklık sistemi tarafından yok edilir.

  • Virüsün türüne göre farklı şekillerde siğiller meydana gelebilir.
  • Genital bölgede meydana gelen siğiller genellikle düz ya da küçük sivilce şeklinde olmaktadır.
  • Kadınlarda genel olarak vulvada, rahim ağzında ya da anüs bölgesinde görülür.
  • HPV belirtileri bulaştığı yerde görülmektedir. Sadece genital bölgede değil elde ya da yüzde siğile neden olan HPV türleri de bulunmaktadır.

HPV Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

HPV kaynaklı siğiller özellikle çocuklarda çoğu zaman bir tedaviye ihtiyaç duymadan kendiliğinden yok olur. Virüs için geçerli bir tedavi yöntemi yoktur. Daha sonraları vücudun farklı bölgelerinde tekrar görülebilmektedir. HPV tedavisi virüsün bulaştığı yere değişiklik göstermektedir. Hastalığın yayılmasını önlemek için meydana gelen siğiller yok edilmektedir. Bunun için ilaç tedavisi ya da krioterapi, lazerle siğil tedavisi, trikloroasetik asit ya da elektrokoterizasyon gibi cerrah işlemler bulunmaktadır.

HPV Kimlerde Görülebilir? Bulaşıcı Mıdır?

HPV virüsü vücuda bir açıklıktan girmektedir. Virüsün vücuda girişi açık bir yaradan olabildiği gibi cinsel yolla da gerçekleşebilmektedir. Virüs sonucu meydana gelen siğiller de dokunma ile bulaştırılabilmektedir. Birçok kişi hayatının bir bölümünde HPV virüsü ile karşılaşmıştır. Ancak bunların büyük bir çoğunluğunda daha belirtiler bile meydana gelmeden virüs, bağışıklık sistemi tarafından yok edilir. Ciltteki yaralar, birden fazla cinsel partner, yaş, zayıf bağışıklık sistemi gibi birçok risk faktörü bulunmaktadır.

Kolposkopi Nedir?

Kolposkopi, genital bölgede yapılan bir muayenedir. Bu işlem kolposkop adı verilen özel bir cihaz ile gerçekleştirilir. Son derece basit ve güvenli bir işlemdir.

Kolposkopi Nasıl ve Kimlere Yapılır?

Kolposkopi işlemi anormal smear testi sonucu alınan kişilere, genital bölge muayenesi sırasında anormalliğe rastlandığında, HPV testi pozitif geldiğinde gerçekleştirilir. İşlem, kolposkop adı verilen bir özel bir ekipman ile yapılmaktadır. Uzman doktor kolposkop ile rahip ağzı, vajina ve vulva bölgesini inceler.

Kolposkopi İşlemi Ne Kadar Sürer?

Kolposkopi işlemi oldukça basit ve hızlı gerçekleştirilir. Hastanın durumuna bağlı olarak 5 – 10 dakika kadar sürmektedir. Kolposkopide, smear testinde olduğu gibi hücre örneği alınmaz. Kısa süren, kolay bir işlem olduğu için öncesinde herhangi bir şekilde anestezi uygulamasına gerek duyulmaz.

Kolposkopi Sonucu Nasıl Değerlendirilir?

Muayene esnasında bir ya da birden fazla şüpheli bölge olduğunda biyopsi gerekebilmektedir. Doku örnekleri genelde rahim ağzından ya da vajinal bölgeden alınır. Rahim ağzından doku örneği alınırken genellikle bir acı ya da ağrı hissi oluşmaz ancak bazı hastalar kasık bölgesinde baskı hissedebilir. Vajinal biyopside ise hafif bir acı görülebilmektedir ancak biyopsi öncesinde anestezik kremler ile bölge uyuşturulur. Biyopsi sonucunda bölgede lezyonların görülmesi halinde genellikle durum takip edilir. Yüksek miktarda lezyona rastlandığında ise konizasyon ile koni şeklinde doku alınarak prekanseröz hücreler çıkarılır. Anormal hücreler genellikle prekanseröz ya da kanser hücreleridir.

Anormal Smear – HPV – Kolposkopi hakkında daha fazla bilgi almak için Youtube kanalımızı ziyaret edebilirsiniz.