İDRAR KAÇIRMA

Urge Tipi İdrar Kaçırma

İdrar kaçırma birçok kişide görülen yaygın bir durumdur. Günümüzde her üç kişiden birinde idrar kaçırma görülmektedir. Özellikle kadınlarda görülme sıklığı erkeklere göre oldukça fazladır. 30 – 60 yaş arası kadınların %30’unda idrar kaçırma görülmektedir. Erkeklerde ise bu oran %1,5 ile %5 arasında değişiklik gösterir. İdrar kaçırma birçok nedene bağlı olarak gelişmektedir. Üstelik idrar kaçırmanın farklı türleri de bulunmaktadır. Urge tipi idrar kaçırma bunlardan biridir;

Urge Tipi İdrar Kaçırma Nedir?

Urge tipi idrar kaçırma bir anda idrara çıkma isteği geldiğinde görülür. Bu tipte idrar kesesi açılmaması gerektiği durumlarda açılır ve idrar kesesini kapalı tutan sfinkter kaslardan idrar kaçar. Bu duruma hiperaktif mesane, mesane spazmı, spazmodik mesane ve detrüsör instabilitesi gibi isimler de verilebilmektedir. Her ne kadar bu problem herkesi etkileyebilse de özellikle ileri yaştaki kadınlarda görülme riski çok daha fazladır. Urge tipi idrar kaçırmanın bir hastalık olmadığını bilmek gereklidir. Urge tipi idrar kaçırma yaşam tarzının, sağlık problemlerinin ya da fiziksel problemlerin bir belirtisidir. Urge tipi idrar kaçırmanın dışında birçok farklı idrar kaçırma türü bulunur. İdrar kaçırmanın tipine göre tedavi seçenekleri de değişiklik gösterir.

Urge Tipi İdrar Kaçırmanın Sebepleri

  • Urge tipi idrar kaçırma genellikle mesane kaslarının anormal kasılması ile görülür.
  • Normalde oldukça güçlü olan sfinkter kaslar idrarın mesaneden akışını kontrol eder. Urge tipi idrar kaçırmada hiperaktif mesane kasları yeterli güçle kasıldığında sfinkter kasları bastırır ve üretradan idrar kaçmasına neden olur.
  • Mesanede şeker, felç, çoklu doku sertleşmesi ya da Parkinson hastalığı gibi rahatsızlıklar sonucu meydana gelen sinir hasarları mesanenin düzgün bir şekilde çalışmamasına neden olabilmektedir.
  • Bunların dışında mesane enfeksiyonu
  • Mesanede taş
  • Mesane açıklığının tıkanması
  • Prostat büyümesi ve mesane kanseri gibi rahatsızlıklarda urge tipi idrar kaçırmaya neden olabilmektedir.

Ancak genel olarak hastaların büyük bir kısmında tam olarak neyin urge tipi idrar kaçırmaya neden olduğu tam olarak bilinememektedir.

İdrar Kaçırma Tedavisinde Kullanılan Yöntemler

İdrar kaçırma, kaçırmanın nedenine göre değişiklik göstermektedir. Ayrıca birçok tedavi yöntemi bulunmaktadır. İdrar kaçırmanın şiddetli olmadığı durumlarda evde yapılabilecek egzersizler ile kaçırma önlenebilmektedir.

Kegel Egzersizi Nasıl Yapılır?

Kegel egzersizleri mesaneyi, rahmi ve bağırsakları tutan kasları güçlendiren bir egzersiz türüdür. Günlük hayata ara vermeden yapılabilecek bu egzersizler oldukça kolaydır. İdrar yaparken onu tutmaya ya da gaz çıkarmamaya çalışır gibi pelvik kaslarını kasmanız ve gevşetmeniz yeterli olmaktadır. Bunu yaparken kas, kalça ya da karın kaslarınızı hareket ettirmemeniz gerekir. Son derece kolay olan bu egzersizi her yerde yapmak mümkündür çünkü dışardan bakan birisi bu egzersizi yaptığınızı herhangi bir şekilde anlayamaz. Kegel egzersizinin her gün, günde beş set yapılması yeterlidir. Pelvik taban kaslarınızı kasın ve içinizden beşe kadar sayın sonra bırakın. Bunu on defa yaptığınızda bir set Kegel egzersizini bitirmişsiniz demektir.

Kegel egzersizi dışında özellikle fiziksel aktivitelerden önce düzenli olarak tuvalete gitme, az sıvı tüketme, yatmadan önce bir şeyler içmeme, kilo verme ve ağır eşyaları kaldırmaktan kaçınma yapılabilecek diğer şeylerdir.

Urge tipi idrar kaçırma ileri seviyede olduğunda ilaç ve idrar kaçırma ameliyatı tedavi seçeneklerinden birisidir. İdrar kaçırma tedavisi için çeşitli ilaçlar bulunabilmektedir. Genellikle bu ilaçlar tedavi edici değildir. Kullanımı bırakıldığında idrar kaçırma tekrar başlar. Bununla beraber mesane spazmlarını kontrol etmeye yarayan çeşitli ilaçlar da bulunabilmektedir.

Son yıllarda mesane kaslarına yapılan botoks enjeksiyonu da fayda sağlayabilmektedir. Mesane kasları gevşetilerek kapasitesi arttırır ve kaçırma riski düşürülür. Ancak ameliyat kesin çözümdür. Transvajinal tape ve transobturator tape olarak iki farklı yöntem bulunur. Bu yöntemlerde rahimden girilerek mesane boynuna ulaşılır ve mesane boynu mesh ile genital bölgede yer alan kemiğe asılır. Vajinadan sadece bir iğnenin girebileceği şekilde açılan kesiden yapılacağı için herhangi bir iz kalmaz.

İdrar Kaçırma Ameliyatı Sonrası Dikkat Edilmesi Gerekenler

urge-tipi-idrar-kacirma

Günümüzde idrar kaçırma ameliyatı sık olarak gerçekleştirilmektedir ve başarı şansı oldukça yüksektir. Ameliyat sonrasında hastalarda ağrı, kanama ya da idrara çıkmada zorlanma olması son derece normaldir. Ameliyattan bir süre sonra durumun tekrarlaması mümkün olabilmektedir. Günlük hayatta yapılacak ufak tefek değişiklikler ameliyatın etkilerinin kalıcı olmasını sağlar. Hastaların ameliyat sonrası iyileşme süreci sona erdikten sonra Kegel egzersizlerine devam etmeleri tavsiye edilir.

İdrar kaçırma şikayetleri hakkında daha fazla bilgi almak için Youtube kanalımızı ziyaret edebilirsiniz.