laparoskopik-endometriozis-ve-cikolata-kisti-ameliyatlari
Laparoskopik Cerrahi

Laparoskopik Çikolata Kisti Ameliyatı

Laparoskopik çikolata kisti ameliyatı endometriozis tedavisinde kullanılan yöntemlerden biridir. Halk arasında şekli ve rengi nedeniyle çikolata kisti olarak da bilinen endometriozis, endometrium adı verilen rahim astarını oluşturan dokunun rahmin dışında büyümesine verilen isimdir. Bu doku rahmin dışında olsa da adet döngüsü döneminde normal bir şekilde çalışmaya devam ederek parçalanır ve kanlanır. Kanın gidecek bir yeri olmadığı için çevresinde enflamasyona ve şişliğe neden olur. Bununla beraber lezyonlar ve yara dokuları da meydana gelebilmektedir. Çikolata kisti genellikle yumurtalıkta yer almaktadır. Laparoskopik çikolata kisti ameliyatı endometriozis tedavisinde kullanılan yöntemlerden biridir.

Endometriozis, yüzeysel peritoneal lezyon, endometrioma ve derin endometrioma olmak üzere üçe ayrılmaktadır. Genellikle en sık görülen türü yüzeysel peritoneal lezyonlardır. Bu türde çikolata kisti karın boşluğunu çevreleyen karın zarında görülmektedir. Endometrioma ise genellikle yumurtalıkların derinine işleyen koyu, sıvı dolu kistlerdir. Genellikle çevredeki dokulara zarar vermektedir. Derin endometriozis ise karın zarının altında olabildiği gibi rahme yakın olarak bağırsak ya da idrar kesesi gibi çevresel organlarda da görülebilmektedir. Dokuların derinine işleyen derin endometriozisin görülme olasılığı %1 ile %5 arasında değişmektedir. Bu nedenle oldukça nadir olarak kabul edilir.

Kapalı Yöntem – Laparoskopik Çikolata Kisti Ameliyatı

Endometriozis, ağrılı ve aşırı kanamalı adet döngüsü, kramplar ya da ağrılı cinsel ilişki gibi çeşitli belirtilere sahiptir. Henüz bu hastalığı neden olduğu bilinmemektedir. Günümüzde farklı endometriozis tedavileri bulunmaktadır. Bunlardan en yaygın olanı da laparoskopik çikolata kisti ameliyatı – Kapalı yöntem ile endometriozis cerrahisidir.

laparoskopik-cikolata-kisti-ameliyati

Laparoskopik cerrahide ameliyat alanını görüntüleyen, ucunda ışık ve kamera olan laparoskop isimli bir tüp kullanılır. Bununla beraber ameliyat aletleri de vücuda açılan küçük kesilerden vücuda yerleştirilerek işlem yapılır. Cerrah kameradan ameliyat alanını görüntüleyerek dokuyu detaylı bir şekilde inceleyebilir, doku örneği alabilir, kistleri ya da yara dokusunu vücut dışına çıkarabilir. Laparoskopik çikolata kisti ameliyatı düşük riskleri olan minimal invaziv bir yöntemdir. Genel anestezi altında gerçekleştirilen işlemden genellikle bir gün sonra hastalar taburcu edilebilmektedir.

Çikolata Kisti Tedavisinde Kapalı Yöntem

Endometriozis tedavisinde uygulanan laparoskopik cerrahi de genel anestezi tercih edilmektedir. Bu sayede hastalar herhangi bir şey hissetmez. İşlem esnasında karın bölgesine ve genellikle göbek deliğinin altına bir kesi açılır. Sonrasında buradan bir ince bir tüp ile ameliyat bölgesine karbondioksit gazı verilir. Bu sayede cerrah karın bölgesini daha rahat bir şekilde görebilmektedir. Gaz ile karın bölgesi şişirildikten sonra ucunda ışık ve kamera bulunan laparoskopi tüpü kesiden yerleştirilir. Bu sayede iç organlar ameliyat esnasında büyük ekrandan görülebilmektedir. Endometriozis ya da yara dokusu bulunduğunda ise ek kesiler yapılarak ameliyat aletleri yerleştirilir. Buradan sonra iki cerrahi teknikten birisi ile kistler tedavi edilir. Cerrah çikolata kistlerini parçalayarak vücut dışına alabilir ya da dondurma, ısıtma elektrik verme veya lazerle yakma gibi yöntemler ile dokuyu parçalayabilir. İşlem tamamlandıktan sonra da açılan kesiler kapatılır ve operasyon sona erer.

Laparoskopik Çikolata Kisti Ameliyatı Ne Kadar Sürer?

Laparoskopik çikolata kisti ameliyatı için geçerli tek bir süre bulunmamaktadır. Muayene esnasında, ameliyat planı yapılırken kesin bir süre tahmini yapmak mümkün olmaktadır. Genel olarak endometriozis ameliyatı yaklaşık olarak 3 saati bulabilmektedir. Bu kistin yerine ve türüne göre değişiklik göstermektedir. Kistin çok olduğu ya da dokuların derinine işlediği durumlarda ameliyat süresi artabilmektedir.

Laparoskopik Cerrahi İyileşme Süreci

Operasyondan sonra karın bölgesinde hafif ağrı olması son derece normaldir. Ağrı kesiciler ile bu ağrı kontrol altına alınabilmektedir. Hastalar genellikle çikolata kisti ameliyatı sonrasındaki 24 saat içerisinde taburcu edilebilmektedir. İyileşme döneminde karın bölgesini aşırı yoracak hareketlerden kaçınmak gerekmektedir. İyileşme süresi kişide kişiye göre değişiklik gösterse de hastalar yaklaşık 1 hafta sonra gündelik hayatına dönebilmektedir. Laparoskopi ameliyatından sonraki ilk adetin normalden daha ağrılı ya da kanamalı geçmesi normaldir.

Laparoskopik Endometriozis Ameliyatının Avantajları

Laparoskopik endometriozis ameliyatının, geleneksel ameliyata göre oldukça fazla avantajı bulunmaktadır. Ameliyat esnasında kanama ve enfeksiyon riski, geleneksel ameliyat yöntemine göre çok daha azdır. Ameliyat için açılan kesilerin küçük olması nedeniyle hastaların ameliyat sonrasında hastanede kalma süresi yaklaşık olarak 24 saattir. Geleneksel ameliyatlarda bu süre 2 – 3 güne kadar çıkabilmektedir. Benzer bir şekilde kesilerin küçük olması nedeniyle iyileşme dönemi hem daha kısa sürmektedir hem de bu dönem hastalar için çok daha konforlu olmaktadır.

Çikolata Kisti (Endometriozis) hakkında daha fazla bilgi için Youtube kanalımızı ziyaret edebilirsiniz.