endometrium kanseri yaşam süresi
Blog

Endometrium Kanseri Tehlikeli midir?

Kadın hastalıkları arasında oldukça tehlikeli olan endometrium kanseri kişinin yaşamanı derinden etkiler. Halk arasında rahim kanseri olarak adlandırılan rahatsızlığın erken dönemde teşhisi yaşama şansını arttırır. Endometrium dokusunda oluşan kanser türü adenokarsinom türdedir. Epitel dokuya ve bezleri etkileyen kanser hücrelerinin metastaz yapması kötüye işarettir. Yayılım gösteren endometrium kanseri yaşam süresi oldukça kısalır. Erken teşhis tedaviyi olumlu etkileyen önemli bir faktördür. Bu nedenle kadınların düzenli kanser taraması ve jinekoloji muayenesi yapması gerekir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR:

 

Rahim duvarı her ay belirli bir oranda kalınlaşarak gebelik için uterusu hazırlar. Gebelik durumunun olmamasıyla birlikte endometriumda ki kalınlaşan yapı menstruasyonla atılır. bu mekanizma her ay kendini tekrarlar. Düz kaslardan oluşan endometrium epitel hücrelerden oluşur. Dokularda meydana gelen sorunlar endometrium kanserine neden olur. Endometrium kanseri yaşam süresi ve sosyal hayatı etkileyen bir rahatsızlıktır. Hastalık dördüncü ve beşinci evrelerde metastaz özellik gösterir. Metastaz özellik kanser hücrelerine ait bir özelliktir. Düzensiz bölünen ve çoğalan kanserli doknun diğer dokulara sıçraması olarak tanımlanır. Burada rahim duvarının yanı sıra yumurtalıktan bağırsaklara kadar bu yayılım ilerleyebilir. Endometrium kanseri hücrelerindeki bu kontrolsüzlük çekirdekteki mutasyon nedeniyle ortaya çıkar. Hasta sorulan ilk sorulardan biri de bırınci derece yakınlarında kanser tanısı alan birinin olup olmadığıdır. Genetik yatkınlık endometrium kanseri yaşam süresi için oldukça önemlidir.

Erken Tanının Endometrium Kanserine Etkisi

Endometrium kanserinin erken evrelerde teşhisi oldukça önemlidir. Kanserli dokunun yayılım özelliği elde etmeden müdahale edilmesi yaşama süresini arttırır. Endometrium kanseri yaşam süresi ortalama beş yıl olarak araştırmalar tarafından belirlenmiştir. Tabi ki bu standart hastalığın malign ve bening kanser olmasına göre değişiklik gösterir. Malign kanser olarak adlandırılan anormal hücreler metastaz özelliğine sahiptir. Endometrium kanserinde metastaz nedeniyle yumurtalıklar, fallop tüpleri, serviks ve iç organlar zarar görebilir. Kötü huylu kanser olarak da geçen tür ölümcül sonuçlara neden olur. Bening kanser türü ise kolayca tedavi edilebilir. Endometrium kanserinin birinci ve ikinci evresi iyi huylu kanser olarak adlandırılır. Tedavide bu özellikler ve erken tanı hayati önem taşır. Hastalıkların tümünde önemli olan teşhisin en başlarda yapılması kişinin vücut bütünlüğünü koruması için gereklidir. Çünkü kanserin ilerleyen evrelerinde metastaz özelliği kazanan kontrolsüz hücreler rahim ve yumurtalıkların alınmasına neden olur. Yayılım gösteren endometrium kanseri yaşam süresi ortalaması azaltır.

endometrium kanseri yaşam süresi

 

Cerrahi Tedavi Yöntemi ve Diğer Tedavi Yöntemleri

Endometrium kanserinde ilk başvurulan yöntem cerrahi tedavidir. 40 yaş altı endometrium kanseri kadınlarda rahmin alınması subtotal histerektomi olarak adlandırılır. Subtotal histerektomi işleminde serviks alınmaz. Bu kanser riskinin devam ettiğini gösterir. Cerrahi tedavide bir diğer girişim vajinal histerektomi 45 yaş üzerine uygulanır. Vajinal yoldan yapılan müdahalede yumurtalıklarda alınır. İlerleyen dönemlerde yumurtalık kanserine karşı atılan koruyucu bir adımdır. Kişi yumurtalığı alınması nedeniyle aniden menopoza girer. Tıp literatüründe buna cerrahi menopoz denir. Bahsedilen cerrahi ameliyatların hepsinde doğurganlık sonlanır. Hastaya bir daha bebek sahibi olamayacağı doktor tarafından tedavi yöntemi belirlenirken bildirilir. Hastanın onayı bağlı olarak endometrium kanser tedavisi belirlenir. Cerrahi işlemler tümörlü dokuyu aldığı için endometrium kanseri yaşam süresi ortalamasını olumlu etkiler.

Endometrium kanseri yaşam süresi alınan diğer tedavilere göre değişir. uzman jinekolog hastalığın mevcut durumuna göre belirlemiş olduğu radyoterapi ve kemoterapi için hastayı bilgilendirir. Radyoterapi cerrahi işlemlerin ulaşamadığı ya da riskli noktalarda ki kanserli dokuyu temizler. Tedavi de elektron ve X ışınları minimum radyasyonla kanserli hücreleri öldürür.

Endometrium Kanserinin Erken Belirtileri

Endometrium kanseri yaşam süresi erken teşhise bağlı olumlu tedaviyle uzatılabilir. Erken teşhiste hastanın vücudunda meydana gelen uyarılar endometrium kanseri hakkında bilgi verir. bu belirtileri şu şekilde sıralayabiliriz;

  • Adet kanaması dışında meydana gelen şiddetli ya da hafif kanamalar
  • Pelvik ağrılar
  • Vajinal akıntı (kötü kokulu)
  • Menopoz sonrası lekelenme
  • Adet kanamasında anormallikler
  • İlerleyen evrelerde idrar yapmada zorluk veya idrar kaçırma
  • Cinsel ilişkisi sırasında ağrı

Bahsedilen belirtilerin şiddeti endometrium kanserinin mevcut durumuna göre değişir. Hastanın vücudunu tanıması oldukça önemlidir. Bunun yanı sıra toplumun kanser taramaları hakkında bilinçlenmesi hastalıkların erken teşhisini önemli ölçüde etkiler.

Daha fazla bilgi edinmek için Youtube kanalımızı ziyaret edin.