serviks kanseri
Blog

Serviks Kanserinde Yeni Bir Dönem: Akıllı İlaçlar

Serviks kanseri, rahim ağzı kanseri (boyun) olarak da isimlendirilen bir kanser türüdür. Serviks kanseri, serviks (boyun) alt bölümündeki hücrelerde görülür. Dünyada sık görülen jinekolojik kanserler arasındadır. Özellikle, kadınlarda görülen ve tespit edilen kanser türlerinde ise 4. Sırada yer alır. Serviks kanserinde, tedaviye yönelik sonuç almayı sağlayan yöntemler arasında akıllı ilaçlar gelmektedir. Kanserin oluşumundaki bir takım genetik mutasyonlar ve moleküler değişikliklere uyumlu akıllı ilaçlar üretilir. Buna bağlı olarak, akıllı ilaçların serviks kanserindeki önemi de artmıştır.

 

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR:

Serviks kanseri, akıllı ilaçlar sayesinde, kontrolsüz bir şekilde çoğalmadan durdurulabilmektedir. Kanser hücreleri, büyüme, gelişme ve yayılma özelliği gösterir. Serviks kanserindeki mutasyonlar, her kanser türünden farklı olabilmektedir. Kendine özgü değişim ve yayılmaların olduğu söylenebilir. Dolayısıyla, hedefe yönelik olarak terapinin sağlanması için akıllı ilaçlardan destek alınır.

Serviks Kanseri Tedavisinde Akıllı İlaçların Potansiyeli

Serviks kanseri tedavi sırasında, akıllı ilaçlar önemli bir yere sahiptir. Akıllı ilaçlar, SGK tarafından karşılanmayan ve hukuki yollarla kullanılabilecek kanser tedavisi ilaçlarıdır. Bu ilaçlar sayesinde, kanser hastaları, tedavilerine devam ederler. Rahim ağzı kanserinde, tedavi ile ilgili yeni gelişmeler yaşanmaktadır. Bu gelişmeler doğrultusunda, ileri evre rahim ağzı kanserlerinde akıllı ilaçlar da Bevacuzimab kemoterapiye eklenmiştir.

Akıllı ilaçlar, rahim ağzı kanserinin tedavisinde yeni bir açılım olmuştur. İleri derecede olan Endomentriyal Karsinom için immünoterapi Pembrolizumab ile hedefe yönelik kanser ilaçları kombine olarak kullanılır. Kombine olarak kullanılan akıllı ilaçlardan bir tanesi de Lenvatinib’dir. Bu yeni ilaç kombinasyonları, tedavinin rahim kanserinde etkili olarak ilerlemesine yardımcı olmaktadır.

serviks kanseri

 

Serviks Kanseri Hastalarında Akıllı İlaçların Doğru Seçimi

Akıllı ilaçlar, rahim ağzı kanserinin tedavi edilmesinde önemli bir yere sahiptir. Hemen hemen her kanser türü için kullanılabilen akıllı ilaçlar, serviks kanserini de tedavi etmektedir. Cerrahi, hormonal, radyoterapi ve kemoterapi gibi yöntemler ile tedavi edilen rahim ağzı kanseri, akıllı ilaçlarla da kontrol altına alınır. Bazı durumlarda tedavinin sağlanması için kombinasyonlardan yararlanılır. Akıllı ilaçların seçimi ise kanserin evresine bağlı olarak değişiklik gösterir.

Kemoterapi, kanser hücrelerinin öldürülmesi için kullanılması gereken ilaçları kapsar. Bu ilaçlar arasında akıllı ilaçlar da yer alır. İlaç tercihi ise hekimin kanserin evresini göz önüne alarak belirleyebileceği bir durumdur. Kullanılan ilaç tipine bağlı olarak farklı yan etkilerin görülebilmesi de mümkündür.

Akıllı İlaçların Bağışıklık Sistemini Güçlendirme Rolü

Serviks kanseri için kullanılan akıllı ilaçların amaçları arasında, bağışıklık sistemini güçlendirmek ilk sırada yer alır. Akıllı ilaçlar, bağışıklık sisteminin kanser hücreleriyle savaşmasını ve yok etmesini sağlar. Aynı zamanda, kanser hücrelerinin hızlı bir şekilde çoğalıp yayılmasının sebepleri arasında, bağışıklık sisteminden saklanması yer alır. Bu hücreler, mutasyona uğramasından dolayı, immün (bağışıklık) sistemi tarafından tanınmasını sağlayan bölümleri değiştirir. Akıllı ilaçlar ise kanser hücrelerini işaretler ve bağışıklık sistemi tarafından tanınmasına yardımcı olur.

İmmün sistem tarafından tanınan kanser hücreleri, zararlı olarak algılanır. Bu durum, kanser hücrelerinin yok edilmesini sağlar. Akıllı ilaçlar, kanser hücrelerinin büyümesini de durdurur. Sağlıklı olan vücuttaki hücreler, yalnızca dışarıdan bölünme sinyali almaları durumunda artış gösterir. Bu sinyaller ise hücrelerin çevresini sarmış olan hücre zarındaki proteinler ile bağlanır. Hücrelerin proteinler ile bağlanması, bölünme sinyali gönderilir.

Serviks Kanseri Tedavisinde Akıllı İlaçların Geleceği

Serviks kanseri tedavisinde kullanılan akıllı ilaçlar, kanserin gidişatını etkilerken teknolojinin gelişimiyle birlikte farklı etkilere sahip olabilmektedir. Bilim adamları, piyasada yerini alan düşük maliyetli kemoterapi ilaçlarını kullanarak, rahim ağzı tedavisinin gelişimi noktasında yeni teoriler üretmektedir. Son 20 yılın önemli ilerlemesi olarak kabul edilen yöntemler geliştirilmiştir. Tedaviyle ilgili bir takım deneyler de yapılır.

Avrupa Medikal Onkoloji Topluluğu (EMSO) konferansında, ortaya atılan yaklaşımların kanserin nüks etme riski ve ölüm gibi durumları % 35’e kadar azaltmıştır. Akıllı ilaçlar, bu gelişimler sayesinde, kanser tedavilerinde önemli bir yere sahip olmuştur. Dünya’nın en büyük kanser araştırma kurumu olan Cancer Research UK, hastanelerin hastalarına yakın gelecekte ortaya atılan yaklaşımların uygulanması konusunda öneri sunmuştur. Dünya Sağlık Örgütü (WHO), rahim ağzı kanserinin kadınlarda sık görülen bir kanser türü olmasından dolayı, tedavi yöntemlerinin gelişimi noktasında titiz davranmaktadır. Çünkü ölümlerin yaklaşık olarak %90’ı orta gelirli ülkelerde meydana gelmektedir.

Daha fazla bilgi edinmek için Youtube kanalımızı ziyaret edin.