akıllı ilaçlar
Blog

Serviks Kanseri için Akıllı İlaçlar ve Beklenen Etkileri

Uterusu vajinaya bağlayan kısımda yer alan bölgede serviks yani rahim ağzı bulunur. Servikste çeşitli faktörlere bağlı gelişen kontrolsüz çoğalma kanseri meydana getirir. Hastalık sonucu gelişen kayıplar koruyucu önlemler ve toplum bilinciyle ortadan kaldırılabilir. Ancak ilk evreyi geçen hastalar için farklı tedavi yöntemleri mevcuttur. Özellikle son zamanlarda merak konusu olan akıllı ilaçlar serviks kanseri ve diğer kanser türlerinde tercih edilebilir. Gelişmemiş ve gelişmekte olan ülkelerde kadın ölüm nedenlerinde olan serviks kanseri HPV ile ilişkilidir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR:

 

Kanser tedavisinde uzun süredir kullanılan kemoterapinin yan etkileri akıllı ilaçlara nazaran oldukça fazladır. Güçlü kimyasallar içeren kemoterapi kontrolsüz büyüyen kanser hücrelerini öldürür. Kanserli dokunun yayılımını durdururken sağlıklı dokulara da zarar verir.  Akıllı ilaçlar ise hedefe yönelik bir tedavi hizmeti sunar. Kanser türüne göre değişen hedef doku akıllı ilaç tarafından belirlenir ve bloke edilir. Yan etkileri diğer tedavi yöntemlerine kıyasla daha azdır.

Serviks Kanseri Tedavisinde Akıllı İlaçların Tasarımı ve İşleyişi

Akıllı ilaçlar rahim ağzında bulunan kanserli hücrelerin belirlenmesi ve bloke edilmesinde rol oynar. Serviks hücreleri arasındaki iletişimden yararlanan akıllı ilaçların çalışma mekanizması oldukça basittir. Temel olarak iki mekanizma ile hücrelere etki eder. Kanserli hücreler sağlıklı hücrelerde olduğu gibi çevre dokuları etkiler. Bu etkileşimler yolaklar ve algaçlar sayesinde olur. Akıllı ilaç servikste bulunan kanserli hücrenin etki alanını bloke ederek fonksiyonlarına son verir. Akıllı ilaçların kullandığı ikinci etki mekanizması hücre içidir. Servikste bulunan kanserli hücrelerde meydana gelen kontrolsüz eylemlere müdahale ederek hücre öldürülür.

Serviks Kanserine Karşı Akıllı İlaçların Seçiciliği ve Etkinliği

Serviks kanseri yavaş ilerleyen bir kanser türüdür. Erken teşhis ile kişinin yaşamı uzatılabilir. Kemoterapi, radyoterapi, cerrahi girişimler, hormon ve akıllı ilaç tedavide kullanılır. Kanserli dokunun belirlenmesiyle bölgede kontrolün ele alınmasında akıllı ilaçların büyük bir etkisi vardır. Son 20 yılda kanser tedavilerinde gerçekleşen bu yenilik gelecek hakkında yeni ufuklar açar. Kemoterapide kanseri önlemek için göz ardı edilen “tedavi ederken zarar vermeme” ilkesi akıllı ilaç tedavisinde korunur. Ayrıca serviks kanserinin tedavisinden olumlu sonuç almakta en önemli etken sağlık taramalarıdır.

Ülkemizde devlet ve kişi nezdinde sağlık anlamında en büyük harcamalar kanser tedavisinde görülür. Önlenebilir ya da erken teşhis yapılabilecek kanserler için sağlık taramaları oldukça önemlidir. Taramalar HPV gibi enfeksiyonlarla ilişkili serviks kanseri teşhisinde göz ardı edilmemesi gereken bir konudur. Özetle toplumun bilinçlendirilmesi ve sağlık alanındaki gelişmeler kanser tedavisinde farklı yenilikleri aktif hale getirecektir.

akıllı ilaçlar

 

Serviks Kanseri Hücrelerindeki Etkileri ve Tedaviye Katkıları

Serviks bölgesindeki hücrelerde meydana gelen mutasyonlar sonucu çekirdekte kontrol kayıpları oluşur. Çekirdek hücrenin yaşamsal fonksiyonlarını kontrol eden bölgedir. Burada meydan gelen mutasyonlar ve sorunlar tüm yapıyı etkiler. Kontrolsüz büyüyerek çoğalan hücreler kanserli dokunun oluşmasına neden olur. Ayrıca kişinin immün sistemindeki zayıflık, alkol-sigara kullanımı ve beslenme bozuklukları kansere karşı vücudu savunmasız bırakacaktır. Özellikle serviks kanseri riskinde bilinçsiz cinsel ilişki önemli bir faktördür.

Önlenebilen bir hastalık olan serviks kanseri tedavisinde akıllı ilaç olarak Lenvatinip kullanılabilir. Serviks kanserinin ileri evresinde kullanılan ilaç kanser hücresinin immün sistem tarafından bloke edilmesini sağlar. Radyoterapi, kemoterapi ve hormon takviyesi gibi tedavilerle birlikte kullanılabilen akıllı ilaç olumlu sonuçları arttıracaktır.

Akıllı İlaçların İmmünolojik Etkileri ve Beklentileri

Kanser tedavisinde kullanılan farklı yöntemler vardır. Kemoterapi bu yöntemlerden en eskisi, akıllı ilaçlar ise en yenisidir. Günümüzde araştırmaların konusu olan akıllı ilaçların immün sistemi harekete geçirdiği bilinmekte. Peki, akıllı ilaç bunu nasıl yapıyor? Vücudumuzda bulunan hücrelerin her biri ayrı bir mekanizma olsa da bir bütün olarak hareket etmekte. Hücre dokuyu, doku organı, organ sistemi oluşturmakta. Yapılar arasındaki bütünlüğü sağlayan ise hücreler arasındaki iletişim. Hücrenin çevresinde bulunan reseptörler sayesinde elde edilen haberleşme akıllı ilaç mantığında temel alınır. Örneğin serviks bölgesinde meydana gelen kontrolsüz çoğalma akıllı ilaçlar tarafından tespit edilir. Belirlenen hücreler immün merkezin uyarılmasını ve aktif hale gelmesini sağlar. Sonuçta tedavide kişinin immün sistemi baskılanmaz. Farklı yan etkileri olsa da akıllı ilaçların gelecek perspektifte geniş bir etki alanı olacaktır.

Daha fazla bilgi edinmek için Youtube kanalımızı ziyaret edin.