robotik-yumurtalik-kisti-ameliyati
Robotik Cerrahi

Robotik Yumurtalık Kisti Ameliyatı

Kadınlarda rahmin her iki tarafında birer adet yumurtalık bulunur. Bu yumurtalıklar badem şeklinde ve bir badem büyüklüğündedir. Yumurtalar burada gelişerek buradan rahme gider. Yumurtalık kistleri genellikle yumurtalıkta ya da yüzeyinde meydana gelen içerisi sıvı dolu keseciklerdir. Robotik yumurtalık kisti ameliyatı, kistlerin çıkarılmasında kullanılan son teknoloji yöntemlerdendir.

Birçok kadının hayatının bir bölümünde yumurtalık kisti meydana gelir. Bazıları herhangi bir belirtiye neden olmaz ya da çok hafif rahatsızlık hissi yaratabilir. Büyük bir kısmı ise tedaviye gerek kalmadan kendiliğinden yok olur. Ancak yok olmayanlar ciddi sağlık problemlerine yol açabilmektedir. Bu nedenle tedavi edilmeleri gerekir.

Günümüzde robotik yumurtalık kisti ameliyatı, kist tedavisinde altın standart olarak kabul edilmektedir. Kapalı ameliyat olarak da bilinen laparoskopik yöntemle yapılan ameliyatlar günümüzde gelişmiş teknoloji sayesinde robotik cerrahi ile de gerçekleştirilebilmektedir. Robotik cerrahi sağladığı avantajlar sayesinde birçok doktor ve hasta tarafından tercih edilmektedir.

Yumurtalık Kisti Ameliyatında Robotik Yöntem

Yumurtalık kisti ameliyatı genellikle belirtilerin şiddetli olduğu, kistin büyük olduğu ve büyümeye devam ettiği durumlarda gerçekleştirilir. Bazı kistlerde yumurtalık dışarı alınmadan operasyon yapılabilmektedir. Ancak bazı durumlarda kistten etkilenen yumurtalığın da ameliyatla alınması gerekmektedir. Buna ooforektomi adı verilir. Yumurtalık kisti ameliyatında, kist vücut dışına alınmaktadır.

Robotik cerrahi sayesinde bu işlem minimal invaziv bir şekilde gerçekleştirilebilir. Robotik yumurtalık kisti ameliyatı, hastanın alt karın bölgesine açılan 4 – 5 kesiden yapılır. Bu kesilerden robotik kolların ucunda yer alan kamera ve ameliyat ekipmanları yerleştirilir. Yüksek çözünürlüklü, 360 derece görüş sağlayan kamera aynı zamanda cerrahın operasyon alanını normalden 10 kat daha büyük görmesini sağlayarak en ufak detayın bile atlanmamasının önünü açar. Son derece ince ve hassas uçlara sahip robot kolları sayesinde kist çevre dokulardan ayrılarak vücut dışına alınmaktadır.

Robotik Yumurtalık Kisti Ameliyatının Laparoskopiden Farkı Nedir?

Robotik cerrahi aslında laparoskopi gibi minimal invaziv bir yöntemdir. Ancak laparoskopinin çok daha gelişmiş halidir. Laparoskopi ameliyatlarında doktor kesilerden yerleştirilen kamerayı ve ameliyat araçlarını kontrol eder.

  • Robotik kist cerrahisi ise çok daha hassas bir operasyon yapmayı mümkün kılar.
  • Cerrah burada hastanın başında durmaz, yan tarafta yer alan konsolda oturur pozisyonda ameliyatı gerçekleştirir.
  • Konsolda yer alan el ve ayak kontrolcüleri ile robotik kollar kontrol edilmektedir. Robotik kolların son derece ince yapısı sayesinde yumurtalık gibi dar alanlarda bile yüksek hassasiyetle çalışmak mümkün hale gelmektedir.
  • Ayrıca insan bileğinin anatomisi gereği yapamadığı ters açılar robotik kollar ile rahat bir şekilde gerçekleştirilebilmektedir. Hassas robot kollar sayesinde kistin etrafındaki sağlıklı dokuya da minimum düzeyde müdahale edilmektedir. Bu da sağlıklı dokuların yaralanma riskini neredeyse sıfıra indirir.

Robotik Yumurtalık Kisti Ameliyatı Hangi Hastalara Uygulanabilir?

Yumurtalık kisti bazı kadınlarda herhangi bir probleme sebep olmazken bazı kadınlarda aşırı karın ağrısı, ateş, kusma, yorgunluk, baş dönmesi ya da nefes nefese kalma gibi ciddi belirtilere sebep olabilmektedir. Bu gibi durumlarda en etkili tedavi yöntemi ameliyat ile kistin alınmasıdır. Bununla beraber kistin çok büyük olduğu ya da zaman içerisinde gelişmeye ve büyümeye devam ettiği durumlarda da kistin alınması gerekmektedir. Robotik yumurtalık kisti ameliyatı, laparoskopik ameliyata uygun her hasta için rahatça gerçekleştirilebilmektedir. Özellikle sadece kistin alınacağı ancak yumurtalığın bırakılacağı hastalarda hassas bir yaklaşım gerekmektedir. Bu durumda robotik yöntem ile ameliyatın başarı şansı oldukça yüksektir.

Yumurtalık Kisti Ameliyatında Robotik Yöntemin Avantajları Nelerdir?

Robotik yumurtalık kisti ameliyatının sağladığı avantajlar hastalar için oldukça önemlidir. Bu avantajların önemli bir kısmı operasyonun tamamının birkaç adet, küçük kesi ile yapılabilmesinden kaynaklanır. Kesilerin küçük olması sayesinde iyileşme süreci hastalar için oldukça konforludur. Hastaların ameliyat sonrasında hastanede kalma süresi geleneksel açık yöntemlere göre oldukça kısadır. Ayrıca ameliyat alanında kanama, açılma ya da enfeksiyon riski de oldukça düşüktür. Hastaların ameliyattan sonraki hafta içerisinde uzman hekimin önerisi doğrultusunda hafif yürüyüşler yapmasında, oturmasında ya da kalkmasında bir engel bulunmamaktadır. Bununla beraber gündelik hayata ve iş hayatına da daha kısa sürede dönüş yapmak mümkün olur.

Robotik cerrahinin sunduğu bir diğer avantaj da ameliyat sonrasında ağrıların oldukça hafif olmasıdır. Büyük bir yara dokusu yerine oldukça küçük birkaç doku iyileştiği için meydana gelen ağrı, ağrı kesiciler ile çok kolay bir şekilde kontrol altına alınabilmektedir.

Robotik cerrahi ameliyatlar hakkında daha fazla bilgi almak için Youtube kanalımızı ziyaret edebilirsiniz.

robotik-yumurtalik-kisti-ameliyati