over kanseri
Blog

Over Kanseri ve İmmünoterapi: Bağışıklık Odaklı Tedavi Seçenekleri

Over kanseri, yumurtalık dokusunda yer alan hücrelerin kontrolsüz şekilde büyüyüp çoğalmasıyla oluşan kanser türüdür. Yumurtalık kanseri, yumurtalıklarda meydana geldiği için kadınlarda görülen bir türdür. Üremeden sorumlu olan bütün işlevleri yumurtalıklar yerine getirir. Bu kanser türü için geliştirilen farklı tedavi seçenekleri vardır. İmmünoterapi bu tedavi türlerinden bir tanesidir. Kanser tedavisinde kullanılan kemoterapi ve radyoterapi yöntemlerine ek olarak immünoterapi de eklenmiştir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR:

 

İmmünoterapi adı verilen ilaçlar ile kanser hastalığı uzun süreli olarak kontrol altına alınır. Bu ilaçlar sayesinde, bireylerin bağışıklık sistemi aktive edilir. Dolayısıyla, kanser hastasının kendi bağışıklık sistemi hücrelerinin kanser hücreleriyle etkili bir şekilde savaşması da mümkün olur. Biyolojik bir tedavi türü olan immünoterapi, beyaz kan hücreleri ya da akyuvarların ve lenf sisteminin doku ve organlarında oluşan bağışıklık sistemini harekete geçirir. Bu tedavi türü, bağışıklık sisteminin gelişimi noktasında uzun süredir kullanılan bir yöntemdir.

Over Kanserinde İmmünoterapiye Geçiş

Kadın kanserlerinde kullanılan immünoterapi, hedefe yönelik olan ve kanser hücreleriyle savaşılmasını sağlayan bir yöntemdir. Hedefe yönelik tedavi, sağlıklı hücrelerden farklı olan kısımlarına saldırmak için kullanılan ilaçları kapsar. Kullanılan her hedefe yönelik tedavi farklı şekilde işler. Ancak hemen hemen hepsi kanser hücresinin büyüme, bölünme ve kendini tamir etme gibi durumlarını değiştirir.

İmmünoterapi de kullanılan çeşitli ilaçlar vardır. Bevacizumab, diğer bir ismiyle Avastin bu ilaçlardan bir tanesidir. Anjiyogenez inhibitörleri ismi verilen ilaç sınıfında yer alır. Anjiyogenez, kanserin büyümesi ve yayılması için kendini besleyecek yeni kan damarlarının oluşturulmasını sağlar. İmmünoterapi de kullanılan Bevacizumab, ileri derecedeki Epitelyal yumurtalık kanserlerinin büyümesini önler. Kemoterapi ile birlikte verildiğinde ise tümörlerin küçülmesi ve durdurulması mümkün olur. Over kanseri tedavisinde kullanılan Bevacizumab, kadınların daha uzun yaşamasına da yardımcı olur.

Bağışıklık Sistemini Hedef Alan İmmünoterapi Ajanları

İmmünoterapi ajanları, bağışıklık sistemini modüle edici bir yapıya sahiptir. Yani sitokinler, vücudun kansere karşı bağışıklık kazanması ve tepkisini artıran türlerine verilen bir isimdir. Sitokinler, akyuvar hücrelerinin ürettiği ve vücudun bağışıklık sisteminin kanser dahil olmak üzere farklı tehditlere karşı korunmasını sağlar. Bağışıklık sistemi modülatörleri, kanser tedavi sürecindeki bazı vakalarda sıklıkla kullanılır. Sitokin türleri olan interferonlar ile interlökinler, hematopeotik büyüme faktörü bulunan eritropoietin, granülosit- makrofaj koloni uyarıcı faktörler ve granülosit koloni uyarıcı faktörler, immünomodülatör ilaçlar bulunmaktadır.

Kullanılan ilaçların, yapılan araştırmalarda doğal katil hücreler ve dendritik hücreler gibi belli akyuvar hücrelerinin aktifleşmesine neden olduğu görülmüştür. Aynı zamanda, kanser hücrelerine karşı verilen bağışıklık tepkisini de artırabileceği ortaya çıkmıştır. Over kanseri hücrelerinin büyümesini yavaşlatan ve ölümlerini teşvik eden ilaçlar da vardır.

over kanseri

 

Klinik Deneyimler ve Over Kanseri İmmünoterapi Tedavilerinin Sonuçları

Kadın kanserlerinde kullanılan immünoterapi ilaçları, bağışıklık sisteminin işlevini yerine getirmesi ve güçlenmesine yardımcı olur. Bağışıklık sisteminin normal işlevinin bir düzeneği olarak, vücutta meydana gelen anormal hücrelerin tespit edilmesi ve ardından yok edilmesi immünoterapi yöntemiyle mümkündür. Bu anlamda yapılan araştırmalar ve klinik tecrübeler de kanserin büyümesi ve yavaşlamasının mümkün olduğunu gösterir. Bazı durumlarda, bağışıklık hücreleri tümörlerin içinde ve çevresinde yer alabilmektedir. Tümörü, infiltre eden lenfositler, bağışıklık sisteminin tümöre yanıt verdiğini de gösterir.

İmmünoterapi, bağışıklık sisteminin kansere karşı etkin bir şekilde hareket etmesine olanak sağlar. Farklı tür kanserlerin tedavi sürecinde kullanılan immünoterapi türleri vardır. Bu tedavi türleri, hastaların hastalık düzeyine bağlı olarak tercih edilebilir.

Over Kanseri Hastalarında İmmünoterapi

Over kanseri hastalarında, immünoterapi oldukça etkili bir şekilde kullanılır. Yeni T Hücre çalışması sayesinde, yumurtalık kanserinin kontrol altına alınması ve tedavisi mümkündür. Yumurtalık kanseri için umut verici bir tedavi olan immünoterapi yöntemi geliştirilmiştir. Adoptif T hücre transferi, solid bir tümör yumurtalık kanseri tedavisinde kullanılır. T hücre tedavisi, hücresel immünoterapi çeşitlerinden bir tanesidir.

T hücreleri olarak adlandırılan savunma hücreleri, hastanın kendi kanından alınır. Alınan kan kanser hücrelerini hedeflemesi için modifiye edilir. Daha sonra, laboratuvarda çoğaltılan hücreler, işlemden geçer. İşlemden geçen hücreler, hastanın vücuduna geri verilir. Bu sayede, kanser hücreleri yok edilmeye çalışılır. Solid olmayan kanserler arasında lösemi tedavisinde de kullanılan Adoptiv T hücre transferi yöntemi başarı göstermiştir.

Daha fazla bilgi edinmek için Youtube kanalımızı ziyaret edin.