Yumurtalık kanserinin en büyük belirtisi
BlogUncategorized

Yumurtalık Kanserinin Belirtileri (En Büyük 10 Belirti)

Yumurtalıklarda başlayan yumurtalık kanseri oldukça hızlı ve tehlikeli ilerleyen bir hastalık türüdür. Üremeden sorumlu olan yumurtalıklar kadınlarda birçok önemli işlevi yerine getirir. Kadının yaşına bağlı olarak farklı hormon üretimleri gerçekleştirilir. Yumurtalıklar tamamıyla döngüsel çalışma mekanizmasından oluşmaktadır.

Yumurtalık kanserinin en büyük belirtisi olarak periyodik günlerin dışında görülen kanamalar bilinir. Ancak bunların haricinde birçok kanser belirtisi de teşhis konulmasında önemli bir rol oynamaktadır. Yumurtalık kanseri erken teşhis edilebilen bir hastalık değildir. Ayırt edici belirtiler hastalığın %20 oranlarında daha erken saptanmasını sağlar.

İlginizi Çekebilir:

​Menopoz Sonrası Yumurtalık Kanseri Riski Artıyor

Adet döngüsünün sonu olan menopoz oldukça doğal bir süreçtir. Hayatın bir dönemi olan menopozda adet döngüsünün tamamen kesilmesiyle birlikte üreme yeteneği tamamıyla sona erecektir. Hastalık, her yaş grubunda görülse de çoğunlukla menopoz sonrasında risk artar. İlk evrelerinde herhangi bir belirti görülmemesi nedeniyle menopoz sonrası sık sık muayene yapılması gerekir. Menopoz döneminde girmiş kadınlar “yumurtalık kanserinin en büyük belirtisi nedir?” sorusunun cevabını merak edebilir.

Menopoz sonrasında östrojen hormonunun tek başına destek vermesi bu kanser türünü büyük oranda tetikler. Ancak bu faktörlerin dışında ailede bu kanser türüne sahip olan kişiler olması kanser riskini arttırır. Yumurtalık kanserinin en büyük belirtisi olarak hiç doğum yapmamış olmak da önemli bir etkendir. Her 6 ayda bir kadın doğum doktoruna muayene olmak hastalığa dair riskleri azaltacaktır.

​Yumurtalık Kanseri Sinsi Bir Şekilde İlerliyor

Kesinlikte tedavi gerektiren riskli bir hastalık olan yumurtalık kanserinde teşhis konulmasının oldukça zor olduğu söylenebilir. Hastalığın ilk dönemlerinde tüm belirtiler sinsi bir şekilde saklanır. Ancak kanser ileri bir evreye ulaştığı durumda belirtiler kendini göstermeye başlar. Yumurtalık kanseri genel olarak normal bir muayene sırasında fark edilebilir. Her ne kadar çok belirti gösterse de muayene sonucunda net olarak ortaya çıkar.

Bu kanser türünün en tehlikeli yanı ileri bir evreye kadar belirti vermemesidir. Jinekolojik muayene olmadan hastalığa dair tespit yapmak oldukça zordur. Bu nedenle düzenli bir şekilde jinekolojik muayene yapılması çok önemlidir. Vajinal muayene sonucu yapılan kan tahlilleri ile hastalığın saptanması çok daha kolay hale gelir. 

​Yumurtalık Kanserinin En Büyük 10 Belirtisi

Yumurtalık kanserinin en büyük belirtisi olarak birçok semptomdan söz edilebilir. Bu belirtiler hastalığın daha erken teşhis edilmesine yardımcı olabilir. Böylece iyileşme süreci çok daha hızlı gerçekleşebilir. İyileşme sürecini kısaltan belirtiler sayesinde hastalığın yaşattığı olumsuzluklar da en aza indirgenir. Yumurtalık kanserinin en büyük belirtisi olarak kabul edilebilecek temel semptomlar ise şu şekildedir:

  • Bir anda ortaya çıkan iştah kaybı

  • Aşırı gaz ve mide bulantısı

  • Sürekli tok olma durumu, şişkinlik hissedilmesi

  • Uzun süren hazımsızlık

  • Bağırsağın normal düzeninin dışına çıkması (kabızlık veya ishal)

  • Sık idrara çıkma

  • Kasıklarda sürekli ağrı

  • Vajinal kanamalar

  • Hızlı kilo verme

  • Karın bölgesinde şişkinlik

​Düzenli Muayene Riski Azaltıyor

Önemli ve mutlaka tedavi gerektiren yumurtalık kanserinde erken teşhis büyük rol oynar. Ancak belirtiler kendini oldukça geç ortaya çıkarmaktadır. Bu kanser türünün ortaya geç çıkmasının en büyük sebebi tümörün karın boşluğunda büyümesidir. Bu alanda büyümesi hastayı uzun süre rahatsız etmez. Böylece hasta kanser olduğunun farkına varmaz.

Yumurtalık kanseri riski taşımasanız bile düzenli olarak jinekolojik muayene olmanız hastalık tespitinde çok önemlidir. Yumurtalık kanserinin en büyük belirtisi görülmesini durumunda bu muayene sonucu net bir teşhis konulacaktır.

Detaylı kan testleri ve vajinal ultrason incelemesi sonucu kitlenin hangi evrede olduğu belirlenecektir. Evrenin belirlenmesi ile birlikte hastalığın yayılma hızı öğrenilir ve hangi tedavi uygulanması gerektiğine karar verilir. Bunun sonucunda da tedavi yöntemi belirlenir ve tedavi en kısa süre içerisinde başlatılır.

​Erken Evrede Cerrahi İşlemlerin Faydası

Yumurtalık kanserinde erken evrede cerrahi işlem uygulanması hastalığa dair riskleri en aza indirir. Kanserin erken teşhis edilmesinde sürekli muayenenin yeri ve önemi çok büyüktür. Normal bir muayene sırasında teşhis edilen kanserli bölge, kısa ve kolay bir işlem sonucunda alınabilir.

Ancak hastalık ileri bir evrede ise farklı tedavi yöntemleri uygulanır. Bu tedaviler sonucunda tümörün küçültülüp alınması planlanır. Hızlı ilerlemiş ve tehlikeli bir boyuta ulaşmış tümörlü bölgenin alınması oldukça zordur. Bu nedenle erken evrede cerrahi işlem uygulanması çok önemlidir.