Yumurtalık kanseri bacak ağrısı
BlogUncategorized

Yumurtalık Kanseri Bacak Ağrısı

Yumurtalık kanserinin erken teşhis edilmesi oldukça zorlayıcı olabilir. Hastalık ilerledikçe belirtiler kendini daha net ortaya çıkaracaktır. Bu belirtiler sonucu jinekolojik muayene yapılmalıdır. Jinekolojik muayene ve çeşitli kan tahlilleri hastalığın evresini belirler. Yumurtalık kanseri bacak ağrısı ve şiddetli karın ağrısı ile ortaya çıkar. Buna rağmen net olarak kanser denilmesi doğru olmayacaktır. Bu belirtiler haricinde görülen farklı belirtiler hastalığa dair tanı konulmasında önemlidir.

Yumurtalık kanserinde sık görülen belirtiler hastalığa dair bir şüphenizin oluşması durumunda yardımcı olmaktadır. Geçici şikayetler pek önemsenmese de kalıcı ve sürekli şikayetler görülmesi teşhis konulmasında çok önemlidir.

İlginizi Çekebilir: Over Kanseri Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

​Yumurtalık Kanseri Bacak Ağrısına Sebep Oluyor Mu?

Yumurtalık kanseri ilk aşamalarda tam olarak belli olmayan geçici şikayetler ile ortaya çıkarmaktadır. Bu nedenle ilk dönemlerde pek önemsenmemektedir. Bir süre sonra hastalığın ilerlemesi ile birlikte çeşitli ağrılar ortaya çıkmaktadır. Yumurtalık kanseri bacak ağrısı ve karın ağrısı ile kendini gösterir. Tümörün büyümesi ile gelişen baskı, karın çevresinde şiddetli ağrı oluşturur. Aynı zamanda bağırsaklara baskı yapması sebebiyle kabızlığa sebep olur.

Özet olarak yumurtalık kanseri bacak ağrısına sebep olabilir. Yumurtalık kanseri net olarak sadece bu belirtiler ile ortaya çıkmaz. Hastalığın teşhis edilmesi için kadın doğum uzmanı tarafından muayene edilmek gerekir. Bu muayene sonucu yumurtalıklar büyümüş ise doktorun dikkatini çekecektir. Gerekli tahliller ve muayeneler yapıldıktan sonra tedavi süreci belirlenecektir. Aynı zamanda hastalığın evresi de net olarak ortaya çıkacaktır.

​Yumurtalık Kanseri Hangi Bölgelerde Ağrıya Sebep Olur?

Yumurtalık kanseri ilk dönemlerinde herhangi bir belirti göstermemektedir. Ancak ileri evrelere ulaştığı zaman çeşitli ağrılar ve kanamalar ile ortaya çıkmaktadır. Yumurtalık kanserinde en sık görülen ağrılar, karın ve kasık bölgelerinde ortaya çıkar. Adet döneminden sonra ağrının şiddetli olması ve kanamalar yumurtalık kanserinin en sık belirtilerindendir.

Yumurtalık kanseri bacak ağrısı ve kasık ağrısına sebep olur. Bu ağrıların kesinlikle ciddiye alınması gerekir. Ölümcül bir kanser türü olan bu hastalıkta erken teşhis pek mümkün değildir. Bu nedenle düzenli muayene olmak çok önemlidir. Düzenli muayene olan bir birey hastalığın en kısa süre içerisinde teşhis edilmesi avantajına sahip olur. Böylece hastalık ilk evrelerde tedavi edilebilir.

​Yumurtalık Kanserinin En Büyük Belirtileri Nelerdir?

Yumurtalık kanseri ilk evrelerde hiçbir belirti vermeden sinsice ilerlemektedir. Bu hastalığın ileri evrelere kadar herhangi bir belirti göstermemesi tedaviyi gün geçtikçe zorlaştırır.. Bu nedenle kadınların özellikle menopoz sonrası düzenli olarak muayene olması önerilir. Düzenli muayene olan kadınlarda hastalık ilk evrelerde fark edildiği zaman tedavi süreci daha kolay ilerleyebilir.

Yumurtalık kanserinin birçok önemli belirtisi bulunmaktadır. Bu belirtiler hastalığın fark edilmesini ve teşhis konulmasını kolaylaştırır. Yumurtalık kanserinin en büyük belirtileri şu şekildedir:

  • Adet dönemi dışında vajinal kanamalar görülmesi

  • Sürekli hazımsızlık hissi

  • Bağırsaklara baskı olacağı için geçmeyen kabızlık

  • İştah kaybı ve hızlı kilo kaybı

  • Mesanede görülen ani değişiklikler (sık sık idrara çıkma vb.)

​Yumurtalık Kanserinin İlk Belirtileri Nelerdir?

Yumurtalık kanseri ilk evrelerinde belirtiler gösterse de dikkat edilmedikçe fark edilmez. Bazı belirtiler yaşıyorsanız doktor tarafından jinekolojik muayene olmanız çok önemlidir. Bu sayede hastalığa dair kısa sürede teşhis konulabilir. Böylece tedavi sürecine daha erken başlanılmış olur. Tedaviye ne kadar erken başlanırsa tümörün temizlenme süresi de o derecede kısalacaktır. İlk evrelerde tümör kolayca alınabilirken ileri evrelerde ancak kemoterapi ile tümörün küçülmesi beklenir.

Yumurtalık kanseri bacak ağrısı ve şiddetli karın ağrısı ile kendini göstermeye başlar. Tümörün büyümesi sonucu karın ve bağırsak bölgesi yoğun baskı ile karşılaşacaktır. Bunun sonucunda sürekli kabızlık ve kanama da görülen ilk belirtilerden biridir. Bu belirtilere dikkat edilip muayene edildikten sonra kesin teşhis konulabilecektir. Tümör, jinekolojik muayene ve çeşitli testler sonucu net olarak belli olacaktır.

Yumurtalık kanserinde sık görüldüğü söylenen belirtilere rağmen bu kanser türünde her zaman aynı belirtiler görülmemektedir. Bu hastalık türünde ancak ileri evrelerde belirtiler net olarak ortaya çıkmaktadır. Yumurtalık kanserinin kendine özgü net bir belirtisi bulunmaz. Kişiden kişiye farklı belirtiler görülebilir. Bazen kanama gibi belirtiler gösterirken bazen de şiddetli kasık ağrısı sonucu ortaya çıkar. Bu nedenle belirli aralıklarla jinekolojik muayene olunması önerilir.