ca-125 testi
Blog

CA-125 Testi Nedir? CA-125 Testi Hakkında Merak Edilenler

Kanser antijeni olarak bilinen CA-125, çeşitli rahatsızlıkları temsil eden kan dolaşımındaki bir proteine verilen isimdir. Kadın yumurtalık kanseri gibi belirli kanser çeşitleri ile endometriozis gibi pek çok iyi huylu hastalıkları içerir. Söz konusu test, uzmanlar tarafından hem over hem de rahim kanserinde tedavinin etkinliğini izlemek için tercih edilir. Ancak Ca-125 seviyesinin yüksekliği kanser dışındaki bazı hastalıklarda da sıklıkla görülür. Bunlara, hamilelik, divertikülit ve endometriozis gibi durumlar örnek verilebilir. Buradan hareketle bir kanser taraması için kullanımı önerilmez. Ca-125 hakkında diğer merak edilenler için rehberimizin detaylı şekilde okunmasını tavsiye ediyoruz.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR:

CA-125 Testi Nedir?

Ca-125 testi, yumurtalık hücrelerinde olması gerekenden fazla bir artış yaşandığında oluşan yumurtalık kistleri veya kanseri teşhis eden bir yöntemdir. Yumurtalık kanseri genelde ileri dönemlerde teşhis edilebilen, en ölümcül kadın kanseridir. Yüksek test değerleri, söz konusu kanserin haricindeki nedenlerden de kaynaklanabileceği için yüksek risk taşımayan kadınlarda erken teşhis amacıyla ca-125 testinin kullanımı önerilmez.

Ca-125 testinin temel kullanılma amacı, mevcut yumurtalık tanısı alınan kadınlardır. Söz konusu test, kanserin hala sürüp sürmediği veya tedavisinin işe yarayıp yaramadığı hakkında çeşitli bilgiler verir. O nedenle ca-125 testinin zorunda kalınmadığı sürece yalnızca amacı uğrunda kullanılması tavsiye edilir.

CA-125 Testi Hangi Neden Kullanılır?

Ca-125 testi, over kanseri tedavisinde sonuçları takip etmek üzere kullanılır. Bu test sonucunda, eğer düzeyler düşüyorsa, tedaviden yanıt alınamıyor demektir. O nedenle ca-125 testinin tedavi sürecinde kullanılması mühimdir. Bu test işe hastalığın tekrarlayıp tekrarlamadığının farkına varılabilir.

Ca-125 testi, yumurtalık kanseri yüksek olan ailesel hem meme yumurtalık kanseri sendromu taşıyan hastalarda tarama amacı ile yapılır.

Teste Neden İhtiyaç Duyulur?

Yumurtalık kanseri için mevcut bir tedavi alan hastalara ca-125 testine ihtiyaç duyulabilir. Jinekolojik onkoloji cerrahi uzmanı belirli aralıklarla bu testi isteyerek, tedavinin hastada işe yarayıp yaramadığını anlar.

CA-125 Testi Nasıl Yapılır?

Ca-125 testi, diğer kan tahlili testlerinde olduğu gibi gerçekleştirilir. Bir kan alma hemşiresi ya da sağlık çalışanı, mini bir iğne aracılığı ile kol damarlarına girer. Söz konusu test için gerekli olan az miktardaki kan örneğini ilgili laboratuvara ulaştırır.

CA-125 Test Sonucu Kaç Olmalıdır?

Ca-125 testi sonuçlar olağan durumlarda 0 ila 35 değer aralığında çıkmalıdır. 35 ila 50 referans aralığında çıkan değerlerin mutlaka kontrol altına alınması gerekir. Eğer ca-125 testi sonuçları, 50 değerinden fazla çıkarsa, yumurtalık kanseri şüphesi ile karşı karşıya kalınır. Akabinde ise tanı koyularak tedavi sürecine başlanır.

Adet Döneminde CA–125 Yükselir mi?

CA-125 testi genel olarak gebelik ve adet döneminin ilk zamanlarında yükselebilir. Bazı anlarda ise endometriozis oluşumu ve pelvik iltihaplanmalar gibi anlarda ca-125 seviyesinin yüksek çıkmasına neden olur.

CA-125 Yüksekliği Belirtileri Nelerdir?

Ca-125 yüksekliği normalden fazla çıktığında iyi huylu bir tümör olabilir. Bunun yanı sıra, test sonucu peritoneal, endometriyal ya da fallop tüpü kanserlerinin olacağı anlamını da taşır. Bundan dolayı doktor, teşhisi netleştirmek amacı ile birbirinden farklı test veya prosedür önerebilir.

Endometriyal, over, fallop ya da peritoneal kanseri tanısı konulduysa, azalan ca-125 seviyesi genelde kanserin tedaviye cevap verdiğini ifade eder. Yükselen bir ca-125 seviyesi, kanserin hem geri dönüşünü hem de sürekli büyümesini ifade edebilir.

Test Sonucu Ne Anlama Gelir?

Yumurtalık kanseri tedavi sürecinde, test sonuçları düşük geliyorsa, bu durum tedaviye yanıt verildiği anlamına gelir. Eğer düşmüyorsa ve daha da yükseliyorsa, bu durum kanserin tedaviye yanıt vermediğinin belirtisi olabilir. Daha önce yumurtalık kanseri gören ve yapılan tetkiklerde test değeri fazla bulunduysa, bu kanserin yeniden yerleştiğini anlatabilir.

Yumurtalık kanseri için tedavi görülmüyorsa, yapılan testlerde sonuçlar yüksek çıkıyorsa, bu bir kanserin habercisi olabilir. Ayrıca, kanser olmayan çeşitli durumlarda test değerinin daha yüksek olmasına da sebebiyet verebilir.

Ca-125 test sonuçları ise şu şekilde yüksek çıkabilir:

  • Endometriozis, rahim içi zarı tabakasının, ilgili alanın dışında tespit edilmesi ile teşhis konulan infertilite ve pelvik gibi ağrılara sebebiyet veren bir rahatsızlıktır. Çikolata kist oluşumuna da yol açan endometriozisi hastalarda genelde test düzeyleri yükselir.
  • Pelvik enfeksiyonların varlığı kadın üreme organında bulunarak test yüksekliğine sebebiyet verebilir.
  • Hamilelikte ca-125 testi yüksek çıkabilir.
  • Myomlar kimi zaman yüksek test değerlerinin oluşmasına neden olabilir.
  • Karaciğer hastalıklarından herhangi birine sahip olanlarda test düzeyi yüksek çıkabilir.
  • Adet döneminde yaptırılan test değerleri yüksek olabilir.

CA-125 testi, genel anlamda yumurtalık kanserinin çözümü için kullanılır. Bu aşamada, takibi yürüten doktor yumurtalık kanserinden şüphelenirse, ca-125 testi de yüksek çıkarsa, hastayı jinekolog onkoloji değerlendirmesine gönderir.

Sıkça Sorulan Sorular

CA-125 testi kaç olursa kanserden şüphe edilir?

Eğer ca-125 testi sonuçları, 50 değerinden fazla çıkarsa, yumurtalık kanseri şüphesi ile karşı karşıya kalınır.

Ca-125 testi sonucu kaç olursa tehlikeli durumlar oluşur?

CA-125 testi 50 değerinden fazla çıkarsa, yumurtalık kanseri şüphesi ile karşı karşıya kalınır.

CA-125 hangi kanserlerde yükselir?

Ca-125 testi, yumurtalık kanseri olan insanlarda yüksek çıkar.

CA-125 testi neden istenir?

CA-125 testi, yumurtalık kanseri tedavisinde belirli sonuçların takip edilmesi amacı ile uygulanır. Bu test sonucu düşük çıktığında tedavinin işe yaradığı anlaşılabilir. Tedavi bittikten sonra ise, hastalık tekrarının olup olmadığını takip etme amacı ile kullanılır.

CA-125 normal değeri nedir?

Ca-125 testi sonuçlar olağan durumlarda 0 ila 35 değer aralığında çıkmalıdır.

CA-125 neden yükselir? Yüksek olması ne anlama gelir?

Ca-125 testinin yüksek olması iyi huylu bir tümörün varlığına işaret eder. Bunun yanı sıra, test sonucu peritoneal, endometriyal ya da fallop tüpü kanserlerinin olacağı anlamını da taşır.

Whatsapp üzerinden iletişime geçin