Blog

Bekarlarda Miyom Belirtileri Nelerdir?

Üreme yaşındaki kadınlarda östrojen hormonunda artış gözlenir. Hormonsal dengedeki bu değişimle birlikte vücut şekillenmeye başlar. Genetik yatkınlık ve östrojen hormonundaki bu hareketlenme rahimde değişikliklere neden olur. Rahmin gelişmesiyle birlikte miyom olarak adlandırdığımız bening tümör hücre grubunda yer alan kitleler oluşabilir. Bekarlarda miyom belirtileri kitlenin rahimde bulunduğu yere göre değişiklik gösterir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR:

Düz kasların düzensiz çoğalması rahimde küçük kitlelerin yani miyomların oluşmasına sebebiyet verir. Bu rahatsızlığın tedavisi mümkündür. Bekar kadınlardaki tedavi yöntemi miyom sayısı ve büyüklüğüne göre değişiklik gösterir. Tedavinin yanı sıra teşhis de önem arz eder. Hastalığın tespitinin erkenden yapılması ileride oluşacak komplikasyonların önüne geçer. On beş yaşın altındaki kızlarda oldukça nadir görülen miyomlar 50 yaşın altındaki kadınlarda daha sık gözlenir.

Bekarlarda Miyom Belirtileri Nelerdir?

Bekar olarak nitelendirilen grup hormonsal olarak doğurganlığın maksimum düzeyde olduğu yaştadır. Östrojen hormonundaki artış ve genetik yatkınlığa bağlı oluşan miyomların farklı belirtileri vardır. Bekarlarda miyom belirtileri adet periyodundaki dengesizlik ve aşırı kanama gözle görülen bulgulardandır. Bunun yanı sıra abdominal bölgedeki sertlik miyom varlığını gösterebilir. Karın bölgesinde yapılan fiziksel müdahalede elle gelen sertliklerde doktorun teşhis koyması için etkendir. Miyomun küçük boyutları fiziksel kontrolde hissedilmeyebilir. Bunun yanı sıra tesadüf eseri çekilen ultrason sonuçlarında da belirlenebilir.

Bakirelerde Miyom Nasıl Tespit Edilir?

Bakire kadınlarda miyom tespiti karından elle yapılır. Bekarlarda miyom belirtileri fiziksel müdahale ile gerçekleşir. Abdominal bölgede iki elin bası uygulaması sonucu sert yapılar uzman hekim tarafından hissedilir. Kişinin zayıf olması bu yapıların tespitini kolaylaştırır. Vücut ağırlığına göre tespit edilen miyomların boyutu uzman tarafından tahmin edilebilir. Tedavi şeklinde ise kişide bulunan miyomun büyüklüğüne ve sayısına göre belirlenir. Bekaret yani kızlık zarında oluşacak sonuçlar genç kadınlarda korkuya neden olur.

 

bekarlarda miyom belirtileri

Bekarlar İçin Miyom Tedavisi Nasıl Olur?

Genç kadınlar miyom yönünden risk altındadır. Bu sebeple düzenli olarak kadın hastalıkları alanında kontrol yaptırılmalıdır. Ancak kişi bu muayeneler sonucu karşılaşacakları olumsuz sonuçlara hazır değildir. Miyom gibi rahatsızlıklar için gerekli olan tedavi yöntemi de genç kadınlar için kabul etmesi zordur. İlk sebebi kadının rahminin alınması ihtimalidir.

Rahmin alınması doğurganlık faktörünün işlevsizliğini gösterir. Ek olarak ameliyat sonrasında karın bölgesinde oluşacak izler kadınların tereddüt etmesine sebep olur. Ayrıca kızlık zarının mevcut durumu bu müdahalelerde korunamayabilir. Doktorları bekarlarda miyom belirtileri ve kişinin korkularını göz önüne alarak tedavi süreci için en uygun yolu seçer. Zaten ultrason ile incelenen küçük boyuttaki miyomlara cerrahi müdahale yapılmaz.

Boyut olarak büyüyen miyomlar organlara baskı yaptıkça ameliyat sağlık açısında şart olacaktır. Bekarlarda miyom belirtileri ve teşhisinin ardından ilk olarak kitlenin yapısı belirlenir. Ardında ilaç tedavisine başlanır. Doğum kontrol hapları ve progesteronlar kullanılabilir. Kitlenin küçültülmesi için kullanılan bir diğer ilaç GnRH analoglarıdır. Hormonsal içeriğe sahip olan bu ilaçlar kemik ve büyüme gelişimini etkileyeceği için kısa süreli uygulanmalıdır.

Bekarlarda Miyom Ameliyatı Yapılabilir mi?

Bekarlarda miyom belirtileri sonrası ilk başvuru cerrahi müdahale değildir. İlaçlara kitlenin küçülmesi amaçlanır. Hormon içerikli olan bu ilaçlar uzun süreli kullanılmamalıdır. Büyümüş ve artık ilaçla tedavisi olmayan kitleler için ameliyata başvurulur. Bu işlemde eğer kişi bekar ya da adolesan çağına yeni girmişse rahim korunarak miyomlar alınır. Miyomun büyüklüğüne ve boyutuna göre çeşitli tedavi şekli vardır.

Miyomun büyük yapıda olup yayılımın genişlik gösterdiği durumlarda Abdominal Miyomektomi gerçekleşir. Ek olarak miyomların küçük ve fazla olduğu durumlarda da karından yapılan açık ameliyat tercih edilir. Bu işlem bittiğinde kişinin eski haline dönmesi bir dönem geçtikten sonra olur. Küçük ve az olan miyomlar için kapalı ameliyat tercih edilir. Hastanın karın bölgesinde açılan üç delikle işlem gerçekleşir. Ergenler için kanama riski kadınlara göre daha yüksektir. Bu nedenle tercih ettiğiniz kişi ve kurumlar önemlidir.

Bekarlarda Miyom Ameliyatı Gelecekte Fertiliteyi Etkiliyor mu?

Bekarlarda miyom belirtileri, teşhisi ve tedavisi büyük bir titizlikle ilerler. Tedavide kullanılan cerrahi yöntemlerde rahim yapısı kitlenin yapısına göre korunur. Bu konun önemli olmasının nedeni fertilite yani doğurganlıktır. Kesin olarak miyomların doğurganlığı etkilediğini söylenmese de bazı durumlar kısırlığa sebep olabilir. Bu miyomun bulunduğu konuma göre değişiklik gösterir. Cerrahi müdahalelerde rahme herhangi bir zarar verilmediyse gelecek için sorun teşkil etmeyecektir. Bunun için alanında uzman kişilerin gözetiminde olmak oldukça önemlidir.

 

Whatsapp üzerinden iletişime geçmek için buraya tıklayınız.