bakirelerde beyaz akinti neden olur
BlogUncategorized

Bakirelerde Beyaz Akıntı Neden Olur?

Bakirelerde beyaz akıntı neden olur? Sorusu birçok genç kız tarafından merak edilmektedir. Vajinal akıntıların çoğu zararsızdır. Vajinayı temiz tutmak amacı ile oluşur. Bu akıntıların temelinde vajinayı enfeksiyonlardan korumak yer alır. Vajinal sıvı veya mukusların ana kaynağı ise rahim ağzında bulunan bezlerdir.

İlginizi Çekebilir: Yumurtalık Kanseri Nasıl Beslenmeli?

Bu akıntılar farklı renklerde ve katılıkta gerçekleşebilir. Bazen kaygan ve yapışkan olabildiği gibi bazen ise sadece su görünümüne sahip olmaktadır. Bu akıntılar hafif kokulu veya kokusuz olarak görülür. Söz konusu akıntı çeşitlerinin kadınlarda görülmesi oldukça normal bir durumdur. Yazımızda “bakirelerde beyaz akıntı neden olur?” sorusu ile ilgili çeşitli bilgileri derledik.

​Bakirelerde Vajinal Akıntının Nedenleri Nelerdir?

Kadınlarda vajinal akıntı görülme durumu oldukça normaldir. Her sağlıklı kadın bu vajinal akıntı durumu ile karşı karşıya kalmaktadır. Ancak bazı durumlarda zararlı enfeksiyonlara bağlı olan akıntı sorunları da görülmektedir. Normal vajinal akıntılar beyaz ve hafif sarı renkte olurken enfeksiyona bağlı akıntılar yeşil renge sahiptir. Aynı zamanda kıvamı katıdır ve kötü kokuludur. Mantar gibi zararlı mikroorganizmalar enfeksiyona bağlı akıntılara sebep olur.

Vajinal akıntılar sağlıklı bir vücutta görünen normal akıntılardır. Vücut bu akıntılar ile kendini temizler ve mikroplara karşı korumaya alır. Eğer cinsel uyarılma hissedildi ise akıntıda artış görülebilir. Aynı zamanda doğum kontrol ilacı kullanımı ve egzersiz yapmak da akıntıyı arttıran unsurlar arasındadır. Bu normal akıntıların dışında görülen yeşil ve katı akıntılar ise enfeksiyona bağlıdır. Vücut bu akıntı ile mikroplardan arınmaya çalışmaktadır.

​Vajinal Akıntı Muayenesi Nasıl Yapılır?

Bakirelerde beyaz akıntı neden olur ve geçer mi sorusu merak edilmektedir. Ancak bu akıntıların gayet normal bir durum olması, bir risk barındırmadığı anlamına gelmektedir. Bu nedenle akıntılar tedavi gerektirmez. Ancak enfeksiyona bağlı olan akıntılar tedavi edilmelidir. Bu akıntılar göz ile ayırt edilebilir. Ancak doktor tarafından jinekolojik bir muayene sonucu da akıntının türü tespit edilebilir.

Doktor muayene sırasında akıntı üzerinden çubuk ile sürüntü yaparak kültür alacaktır. Daha sonra bu çubuk çeşitli incelemelerden sonra akıntıda bulunan enfeksiyon durumunun belirlenmesine yardımcı olacaktır.

​Bakirelerde Vajinal Kaşıntı Sebepleri

Hormonal değişiklikler çocukluktan genç kızlığa geçen her bireyde görülmektedir. Bu değişim aşaması genel olarak adet kanaması ile başlar. Vajinal bölge de genç kızlığa geçişte çeşitli değişikliklere uğrar. Vajinal kaşınmalar ise yine bu dönemden itibaren görülmeye başlayacaktır.

Bakirelerde vajinal kaşıntı sebepleri enfeksiyona bağlıdır. Ancak enfeksiyon haricinde çeşitli deri rahatsızlıkları da kaşıntıya sebep olabilir. Bu kaşıntıların ilerlemesi durumunda mutlaka muayene edilmesi gerekmektedir. Geçmeyen kaşıntılar başka riskler oluşturabileceği için doktor kontrolü şarttır.

​Bakirelerde Vajinal Akıntıda Koku Neden Olur?

Bakirelerde vajinal akıntılarda koku olmasının sebebi enfeksiyonlara bağlıdır. Enfeksiyonlar haricinde kötü hijyen ve bakteriyel durumlar da koku oluşmasına sebep olabilir. Tuvalet sonrası temizliğin arka taraftan öne doğru yapılması da akıntı ve kötü kokuya sebep olacaktır.

Tuvalet sonrası temizlenme önden arkaya doğru yapılmalıdır. Cinsel ve sürtünme yolu ile bulaşan enfeksiyonlar da akıntılarda koku oluşmasını etkilemektedir. Bu sebepler de “bakirelerde beyaz akıntı neden olur?” sorusunun cevapları arasında yer alır.

​Vajinal Mantar Enfeksiyonları Nelerdir?

Sağlıklı her kadında vajinal mantar ve bakteriler bulunmaktadır. Ancak bu bölgede bulunan mantarlarda artış görülmesi durumunda enfeksiyon da aynı oranda artacaktır. Vajinal mantar türleri arasında en sık görülen tür ise Candida Albicans’tır. Bu ve bunun gibi mantar çeşitleri vajinal floranın bozulmasına sebep olmaktadır.

Vajina bölgesinde dengelerin değişmesi sonucu enfeksiyon artışı hızlı bir şekilde gerçekleşecektir. “Bakirelerde beyaz akıntı neden olur?” sorusunun cevapları arasında bulunan vajinal mantar enfeksiyon belirtileri ise şu şekildedir:

  • Vajina bölgesinde kızarıklık ve kaşıntı

  • Peynir kesiği şeklinde akıntı görülmesi

  • Ağır kokuya sahip akıntılar

  • İdrara çıkarken yanma ve ağrı hissi

  • Vulva üzerinde çatlak ile karşılaşılması

​Bakirelerde Beyaz Vajinal Akıntı Nasıl Tedavi Edilir?

Bakirelerde beyaz akıntı neden olur ve nasıl tedavi edilir? Sorusuna cevaben birçok önemli aşama bulunur. Vajinada görülen akıntının tedavi gerektirip gerektirmediği jinekolojik muayene sonucu belli olacaktır. Akıntının yapısı enfeksiyon oranını belirler. Eğer akıntıda yer alan iltihap oranı fazla ise ilaç tedavisine başlanılabilir. Ağızdan antibiyotik kullanımı en etkili tedavi yöntemidir. Kısa süre içerisinde iyileşme görülür.

Vajinal iyileşme gerçekleştikten sonra enfeksiyonun tekrarlanmaması için hijyen oldukça önemlidir. Vajina bölgesinin temiz tutulması sonucu enfeksiyonun oluşma riski en aza iner. Böylece mikroplara bağlı olan akıntılar temizlenmiş olur. Normal olarak bilinen beyaz akıntıların tamamen engellenmesi gibi bir durumu ise söz konusu değildir.