Yumurtalık Kanseri Nasıl Beslenmeli?
BlogUncategorized

Yumurtalık Kanseri Nasıl Beslenmeli?

Yumurtalık kanseri, varlığı geç fark edilen kanser türlerinden biridir. Hastalık vücutta oluşup, sinsice dağılmaya başladıktan bir süre sonra fark edilebilir. Bu hastalığa yakalananların ve yakalanma riski bulunan kadınların birtakım detayları göz önünde bulundurması gerekir. Ancak bu detaylar ile yumurtalık kanseri riski düşürülebilir. İşte, yumurtalık kanseri riskini düşüren faktörler!

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR:

Aile Geçmişi ve Genetik

Yumurtalık kanseri, genetik geçiş ile ortaya çıkabilir. O yüzden ailesinde yumurtalık kanseri başta olmak üzere meme kanseri bulunan kadınların düzenli olarak muayene olması gerekir. Bu sayede yumurtalık kanseri riskine karşı önlem alınmış olur.

Yumurtalık Kanserine Karşı Nasıl Beslenmeli?

Düzenli, sağlıklı ve doğru beslenme rutini tüm hastalıklardan koruduğu gibi yumurtalık kanserinden de korur. O nedenle paketli gıdalardan, yağlı besinlerden, işlenmiş et ürünlerinden ve aşırı kırmızı et tüketiminden uzak durulması gerekir. Buna karşın taze meyve, sebze, yeşil çay, kuruyemiş, marul, keten tohumu ve zencefil tüketilmesi gerektiği uzmanlarca önerilir.

Egzersiz

Vücuttaki yağ oranı ile kanser arasında doğrudan bir ilişki vardır. Çünkü yağ dokusundan süzülen yüksek orandaki östrojen, yumurtalık kanseri riskini arttırır. O nedenle yağlı yiyeceklerden uzak kalınmalı ve mevcuttaki yağlardan ise egzersizler yardımıyla kurtulunmalıdır.

Rutin Kontrol

Yumurtalık kanseri görülme riski yaş ilerledikçe daha da artar. Özellikle menopoz sonrasında ve 60 yaş üzerinde bu rahatsızlığa sıklıkla rastlanır. O nedenle rutin kontrollere gidilmesi ve erken fark edilmesi gerektiği önerilir.

Genetik Test

Her kadının yumurtalık kanserine yakalanma oranı %1-2’dir. Ailesinde BRCA1 ve BRCA2 genetik mutasyonu olanlar ise, BRCA1 riskini %40 taşırken, BRCA2 riskini %10-20 oranında taşır. Bahsi geçen mutasyonlar içeren kadınlara belirli yaş gruplarında ameliyat önerilebilir.

Doğum Kontrol Hapı

Doğum kontrol hapları da yumurtalık kanserini azaltan faktörler arasında yer alır. Özellikle genç yaşlarda doğum kontrol hapı kullanan kadınların yumurtalık kanserine yakalanma ihtimalleri %50 oranında azalır. Bir başka deyişle, bu hapı kullanma süresi arttıkça yumurtalık kanseri riski bir o kadar azalır. Ancak ilaç bırakıldığında da uzun yıllar koruma devam eder.

Cerrahi Yöntemleri Kullanma

Yapılan araştırmalar sonucunda yumurtalık kanserinin yarısının tüplerden kaynaklandığını ortaya koymuştur. Yani tüplerin alınması ya da tüp ligasyonu uygulanması, bu kanserin oluşma riskini %50 oranında azaltır. Öte yandan rahmin alınması da yumurtalık kanserini yüksek oranda azaltır.

Annelik ve Emzirme

Kadınların emzirme ve hamilelik döneminde yumurtlama miktarı kesintiye uğrar. Yumurtlamanın fazla olması ise, yumurtalık kanserinin oluşmasında büyük bir rol oynar. O yüzden erken yaşta hamile kalan, birden fazla doğum yapan ve uzun süre emziren annelerde bu kanser riski büyük oranda azalır.

Talk Pudrası Kullanımı

Talk pudrası kullanımı, yumurtalık kanseri riskini arttıran hususlar arasında yer alır.  O nedenle içeriğinde talk barındıran ürünlerden uzak durulması bu kanser türünü ciddi oranda azaltır.