yumurtalık kanseri
BlogUncategorized

Yumurtalık Kanseri Olan Biri Hamile Kalabilir Mi?

Dünya genelinde en sık karşılaşılan sağlık sorunlarının başında kanser gelmektedir. Kanserde erken teşhis, hastalığın risk oranını düşüren önemli bir etkendir. Ancak bazı kanser türleri geç döneme kadar belirti vermeyebilir. Yumurtalık kanseri de erken dönemde çoğu kez belirti vermeyen ciddi sağlık sorunlarından biridir.Bu nedenle çoğu hasta da gebelik için gerekli organların korunmasına izin vermez. Ancak erken dönemde tespit edilen hastalarda sağlam yumurtalık ve rahimin ameliyatta korunmasıyla iyileşme sonrası takipte sorunsuz hastaların gebe kalması mümkündür.

İlginizi Çekebilir;

Yumurtalık Kanseri Nasıl Tespit Edilebilir?

Yumurtalık kanseri teşhisi en zor sağlık sorunlarından biridir. Belirti göstermeyen hastalığın ilk aşamada tespit edilmesi diğer kanser türlerine oranla çok daha zor olabilir. Bu doğrultuda düzenli ultrason kontrollerine katılmak avantaj sağlayabilir. Ultrasonografi sırasına hastalığın erken dönem bulgularına rastlamak mümkündür.

Ultrasonografi ile yumurtalığın genel yapısı incelenir. Böylece riskli yumurtalık kistlerinin tespit edilmesi sağlanır. Ultrasonda hastalığa dair bulgulara rastlanması halinde vakit kaybetmeden ileri tetkik ve cerrahi planlamasına geçilebilir.

yumurtalık kanseri

 

Yumurtalık Kanseri Hamile Kalmaya Engel Olur Mu?

Yumurtalık kanseri kademeli olarak kendisini gösterir. Hastalığın ileri seviyede olması hamilelik başta olmak üzere pek çok sağlık sorununu beraberinde getirir. Ancak bu durum erken tanı konulması ile en alt seviyeye indirilebilir. Yumurtalık kanserinin hamileliği engellenmesi için çok ileri bir evreye sahip olması gerekir. Teşhis edilen hastalık çeşitli tedavi yöntemleri ile kontrol altına alınabilir. Cerrahi müdahale, kemoterapi, radyoterapi yumurtalık kanseri için en sık kullanılan tedavi yöntemleridir. Etki oranları yüksek olan bu tedavi yöntemleri ile bazı durumlarda doğurganlık oranı azalsa da kesin olarak yok olduğu söylenemez. Ancak kesin bir ifade için hastalığın tespit edilmesi ve vakit kaybı olmadan tedaviye başlanması gerekir.

Yumurtalık Kanseri hakkında daha fazla bilgi almak için Youtube kanalımızı ziyaret edin.