yumurtalık kanseri
BlogUncategorized

Yumurtalık Kanseri ile İlişkili Diğer Sağlık Sorunları Nelerdir?

Yumurtalık kanseri, kadın üreme organı olan yumurtalıklarda gelişen ve ilerleyen bir kanser türüdür. Bu hastalık over kanseri olarak da bilinmektedir. Farklı sebeplerden ötürü ortaya çıkabilecek over kanseri, tedavi gerektiren bir hastalıktır.

Over kanseri tüm üreme organlarını belirli oranda etkileyen ve genel sağlık durumunu bozan bir kanserdir. Ağrı, kanama, kilo kaybı gibi tipik belirtilere sahip olan bu kanser türünde öncelikli tedavi cerrahi tedavidir.

Tümörün tipine ve hastalığın yaygınlığına göre ameliyatın şekli belirlenir. Sonrasında kanser tablosu tamamen ortadan kalkana kadar takip süreci devam eder. Bazı tiplerinde ve erken evrede tümör olmayan yumurtalık ve rahim korunabilmekle beraber bazı durumlarda tüm üreme organlarının cerrahi olarak alınması şarttır. Böyle bir ameliyat sonrası hastanın eğer ameliyat öncesi menopozda değilse gebe kalması mümkün olmaz. Yine menopoz öncesindeki hastalar için erken menopoz durumu söz konusu olmaktadır.

 

İlginizi Çekebilir;

Yumurtalık Kanseri Evreleri Nelerdir?

Yumurtalık kanserinde temel 4 tane evre bulunmaktadır. Bu evreler kendi içerisinde alt dallara ayrılmaktadır. Evreleme cerrahi (diğer bir deyişle patolojik) olarak yapılır. Yumurtalık kanseri evreleri şunlardır;

Kanserin 1. Evresi: Kanser hücreleri sadece yumurtalık içinde (tek veya iki yumurtalık veya tüpte) bulunmaktadır.

Kanserin 2. Evresi: Over kanseri bu evrede yumurtalık dışına çıkmış ve pelvis içindeki organlara (rahim, idrar torbası, sigmoid kolon) yayılmıştır veya primer peritoneal kanser (karın zarı kanseri) mevcuttur. Lenf düğümlerinde veya uzak organlarda tümör görülmez.

Kanserin 3. Evresi: Over kanserinin bu evresinde kanser hücreleri artık karın içerisine veya lenf düğümlerine yayılmıştır.

Kanserin 4. Evresi: Kanser hücreleri karaciğer veya akciğer gibi organlara yayılmıştır.

Yumurtalık kanseri tedavisi kanserin mevcut evresi bağlamında şekillenmektedir. Vücutta etkilenen organlar ve genel durum bağlamında tedavi süreci planlanmaktadır.

yumurtalık kanseri

Yumurtalık Kanseri Tedavi Süreci Nasıl İlerler?

Over kanserinde ilk başvurulan tedavi yöntemi tümörün çıkarılmasıdır. Çoğu kez diğer yumurtalığın ve rahminde alınması gerekmektedir. Ancak gözle görülen tüm tümörlü dokuların alınması sonrasında hastanın kemoterapi ile tedavisi devam etmektedir.

Cerrahi, kemoterapi, hedefli tedaviler ve immunoterapi bu kanserin tedavisinde kullanılan temel tedavi yöntemleridir. Geliştirilen akıllı ilaçlar ve sıcak kemoterapi gibi uygulamalar kanser tedavisinin çok daha etkili bir boyuta taşınmasını sağlamaktadır. Tedavinin tipi ve süreci mevcut yumurtalık kanseri durumunun hangi evrede olduğu bağlamında belirlenmektedir. Tanımlama sonrasında tedavi süreci planlanmaktadır.

 

Yumurtalık kanseri hakkında daha fazla bilgi almak için Youtube kanalımızı ziyaret edin.