histerektomi
Uncategorized

Histerektomi Sonrasında Nelere Dikkat Edilmesi Gerekir?

Histerektomi olarak ifade edilmek ile beraber halk arasındaki ifadesi rahim alma operasyonudur. Rahim alma ameliyatı her ne kadar hekimler tarafından öncelik sırasında olmasa da genel olarak kadınlarda en sık yaşanan operasyonlar arasında yer alır.

Rahim alma ameliyatının gerçekleştirilmesi sonrasında hekimin belirlediği zamanda hastanın yürütülmesi sağlanır. Bir ya da iki gün hastane de müşahede altında kalan hasta sonrasında ise ev istirahatine yollanır.

Hastanın ikinci gün yürüyüş yapması önerilir. Hastanın yürütülmesi özellikle metabolizmanın hızlanması ve ameliyat alanın iyileşme süresinin kısalması için gerçekleştirilir. Hasta birkaç gün sıvı gıda ile beslenmelidir. Kabızlık yaşanması soruna neden olabileceği için hastanın beslenmesine dikkat etmesi önemlidir.

Histerektomi ameliyatı sonrasında 24-48 saat içinde duş alınması gerekir. Aynı zamanda rahim alma ameliyatı sonrasında ağır kaldırmamaya da özen gösterilmesi de tavsiye edilir.

Histerektomi Nedir?

Histerektomi ameliyatı rahim alma ameliyatıdır. Yaşanan sorunlar akabinde hekim tarafından gerekli görülmesi durumunda gerçekleştirilmektedir. Rahim ile beraber yumurtalıkların alınması gerekli ise alınır. Fakat genellikle menopoza girmemiş olan kadınlarda yumurtalıkların alınmasına yer verilmemektedir.

Histerektomi Neden Yapılır?

Histerektomi ameliyatı kadınlarda yaşanan sağlık sorunu için gerçekleştirilmektedir.

Histerektomi Hangi Durumlarda Uygulanır?

Histerektomi ameliyatına sebep olan bazı nedenler arasında miyomlar yer almaktadır. Aynı zamanda rahim sarkması, anormal kanamalar, kanser ya da rahim kaynaklı yaşanan ağrılar nedeni ile de ameliyata yer açılmaktadır.

Histerektomi Nasıl Yapılır?

Histerektomi ameliyatı farklı sebeplere bağlı olarak gerçekleştirilen operasyonlardır. Ameliyatta ise farklı yöntemler tercih edilmektedir. Histerektomi ameliyatı karından ve rahimden yapılabildiği gibi aynı zamanda laparoskopik yöntem kullanılarak da gerçekleştirilmektedir. Vajenden yapılan operasyonlar kesi olmaması nedeni ile daha kısa süren bir iyileşme sürecine sahiptir. Karından yapılan operasyon için ise karında kesi oluşturulur. Bu neden ile iyileşme süreci daha uzundur. Laparoskopik operasyon kapalı ameliyat olup küçük kesikler ile kameraların alana yerleştirilmesi ile beraber gerçekleştirilmektedir.

Histerektomi Riskli midir?

Histerektomi ameliyatları yaşanan sağlık sorunu nedeni ile gerçekleştirilmektedir. Rahim ameliyatı hekimler tarafından çok sık tercih edilmemek ile beraber gebeliğin gerçekleşmemesi sorunu dışında herhangi bir problem görülmemektedir. Histerektomi ameliyatı ile yumurtalıklar alınmamış ise menopoza girilmez.

Histerektomi Tipleri Nelerdir?

Histerektomi çeşitleri uygulanan ameliyat yöntemlerine göre farklıdır. Karından ve vajenden yapılan operasyonların yanı sıra kapalı ameliyat uygulaması olan laparoskopik yöntemi ile de uygulama gerçekleştirilmektedir. Operasyon ile beraber eğer gerekli ise yumurtalıklarda alınabilir. Yumurtalıkların alınmaması durumunda kadında menopoz yaşanmaz. Yumurtalıkların alınması durumunda ise hekim operasyon sonrasında gerekli hormon tedavisine yer açar. Ameliyat türleri arasından önerilen kapalı ameliyat olan laparoskopik yöntemdir.

Histerektomi Sonrası Süreç Nasıldır?

Histerektomi sonrası hekim tarafından verilen antibiyotiklerin ve ağrı kesicilerin kullanılması önerilir. Bunun yanı sıra 24- 48 saat arası duş alınmaması da önemlidir. Yürüyüş önerilmek ile beraber ağır kaldırılmaması da önemlidir. Ameliyat sonrasında hekim tarafından önerilenlerin gerçekleştirilmesine de dikkat etmeniz gerekmektedir.

Sık Sorulan Sorular

Histerektomi ameliyatı ile ilgili olarak sık sorulan bazı soruların yanıtlarına aşağıda yer verdik.

1.Histerektomi Operasyonu Ne Kadar Sürer?

Histerektomi ameliyatı süresi çeşidine göre süresi farklıdır.

2.Histerektomi Ameliyatında İyileşme Süresi Ne Kadardır?

Ameliyat sonrasında iyileşme süreci ortalama üç dört haftaya kadar sürmektedir. Üç haftaya kadar denize ya da havuza girilmesi önerilmemek ile beraber cinsel ilişki için 30 illa 45 gün arası zaman geçmesi gerekmektedir.

3.Histerektomi Sonrasında İz Kalır mı?

Histerektomi sonrasında uygulama yöntemine göre iz kalma durumu da belirlenir.